Yapay Kalp Nedir Özellikleri Nelerdir

Yapay Kalp Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kalp ile ilgili sıkıntısı olan, kalp yetmezliği bulunan ya da kalp ameliyatı geçiren kişilerde uygulanan ilk tedavi yöntemi genellikle yapay kalp uygulaması olmaktadır. Bu durumda olan hastaların yaşamlarını sorunsuz devam ettirebilmeleri için yaklaşık kırk yıldır yapay kalp uygulaması yapılmaktadır.

Uygulanan yapay kalp operasyonu ile kalp normal şekilde çalışmakta ve kan pompalamaya devam etmektedir. Takılan yapay kalp sonrasında hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekmektedir. Bu işlemin çok zor olmadığı belirtilmektedir. İşlem sırasında yapay kalbe ana borular yönlendirilmekte ve hastanın kalbi yerinde bırakılmaktadır. Bu işlem genellikle kalp rahatsızlığı nedeniyle ölüm riski fazla olan kişilere uygulanmaktadır.

Yapay Kalp Nakli Kimlere Yapılmaz?

Yapay kalp nakli için hastanın durumunun bu işlem için uygun olması gerekmektedir. Ağır enfeksiyon riskinin bulunduğu akciğer, böbrek ve beyin işlevlerinin bozulması olan kişilerde nakil işlemi yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminde bozukluk olan kişilere da yapay kalp takılamamaktadır.

Yapay Kalp Naklinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yapay kalp nakli sonrası hastalar genellikle bir buçuk ay sonra günlük yaşamına yavaş yavaş devam etmeye başlamaktadır. Bu süre zarfında beklenmedik durumların meydana gelmemesi için mutlaka ilaç desteği yapılması gerekmektedir. Bu ilaçların düzenli kullanılması önem taşımaktadır. Nakil işleminin ardından doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz şekilde uyulmalıdır. Böylelikle hastalar kısa süre içerisinde ayağa kalkmakta ve günlük yaşamına devam edebilmektedir.

Operasyon sonrasında hastanın sorunsuz şekilde düzelebilmesi için enfeksiyon riski en aza indirilerek hijyen koşullarına dikkat edilmelidir. Bunun için gerekli tüm koşullar sağlanmalıdır. Nakil sonrasında uzun süre geçse bile mutlaka doktor kontrollerine gidilmelidir.

Yapay Kalp Hakkında Bilgiler

Kalp yetmezliği durumunda genellikle kalp nakli yapılmak istense de uygun kalbi bulmak zor olmaktadır. Bundan dolayı yapay kalp nakli daha sık yapılmaktadır. Takılan yapay kalbi vücudun reddetmemesi için hastanın düzenli olarak kontrol edilmesi ve verilen ilaçları aksatmadan kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda kalbin aşırı şekilde yorulmasına sebep olan egzersizlerden ve yürüyüşlerden de uzak durulmalıdır. Tempolu yürüyüşler yerine kısa yürüyüş yapılması önerilmektedir.

Yapay Kalp Nakli

Kalp naklinden sonra günümüzde kalp cerrahisi içerisinde en çok uğraşılan konuların başında yapay kalp nakli gelmektedir. Takılan bu kalp organik kalbin sıralı işleyişini aynı şekilde devam ettirmektedir. Yapay kalp ile vücudun diğer bölümlerinden gelen kirli kan akciğerlere pompalanmaktadır. Bunun ardından ise akciğerlerden gelen temiz kanı vücuda göndermektedir.