Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında verem, tıbbi olarak tüberküloz diye adlandırılan hastalık, eski dönemlerden beri hayati tehlikesi bulunan bir hastalıktır. Günümüzde tedavi şekillerinin çeşitlenmesine bağlı olarak hastalığın tedavisi daha kolay yapılabiliyor olsa da, yine de zamanında teşhis ve tedavisi yapılmadığında daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Verem Nedir?

Verem, mikroplara bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Solunum yolları aracılığıyla insanlara bulaşır. Öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında, hastanın ağzından çıkana mikrobun yayılmasıyla kişiden kişiye bulaşma özelliğine sahiptir.

Verem Belirtileri

Vücut direncinin düşmesi: Verem hastalığına yakalanan kişide, ani başlayan halsizlik dikkat çeker. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla hasta zayıf düşer.

İştahsızlık: Her hastalıkta olduğu gibi verem hastalığına yakalanan kişilerde de iştahsızlık görülür. İştahsızlığa bağlı olarak belirli bir süre içerisinde kişide kilo kaybı da görülebilir.

Ateş: Verem hastalığının belirtileri arasında ateş de vardır.

Öksürük: Vereme bağlı olarak oluşan öksürük, bazı kişilerde balgamlı bazılarında ise kuru öksürük şeklinde görülebilir.

Terleme: Özellikle gece terlemeleri, verem hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bir dereceye kadar terleme normal olsa da, gecede iki defa kıyafet değiştirmeye sebep olan terleme, tüberküloz hastalığına işaret ediyor olabilir.

Nefes darlığı: Öksürük, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilere bağlı olarak verem hastası olan kişide nefes darlığı ortaya çıkabilir.

Göğüs ağrısı: Verem hastalığı, hastayı her açıdan olumsuz etkileyecek belirtiler gösterebilir. Göğüs ağrısı da, bu belirtilerden birisidir.

Verem Hastalığının Tedavisi

Verem hastalığının tedavisi, detaylı izlem gerektiren bir süreci kapsamaktadır. Tedavi süreci, 2 hafta veya daha fazla sürebilir. Bu dönemde hastanın mikroptan arındırılmış steril ortamda gözetim altında tutulması önemlidir. Kişide görülen belirtiler değerlendirilerek yapılan ayrıntılı muayene sonrasında, gerekli tedaviye başlanır. Kan tahlilleri yapılır, hastanın geçmişi ve ailesinde herhangi bir hastalık olup olmadığına dair gereken bilgiler toplanır ve akciğer filmi çekilir.

Hastanın öksürüğü balgamlı ise, hastalığa sebep olan mikrop daha detaylı şekilde araştırılır. Öncelikle yapılacak ilk işlem, hastayı hastaneye yatırmaktır. Özel bir odada enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırarak steril şekilde tedavisine başlanır. Hastanın yatışı yapıldığı anda tedavisine başlanır.

Tüberküloz, 20 ile 35 yaşları arasında daha sık görülen bir hastalıktır. Bu yaşların altındaki veya üstündekilerde de görülme riski vardır. Hastalıktan korunmak için, düzenli ve dengeli beslenmeyle hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Yetersiz beslenenler, uzun süreli hastalığı olanlar, sigara ve alkol kullananlar, verem hastalığı için doğrudan risk altında bulunan kişilerdir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.