Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Önceleri pek belirti vermeyen vajinismus hastalığı, ilerleyen dönemlerde kadınların cinsel ilişkiden haz almamasına neden olan bir hastalıktır. Kadın ve erkek cinsel organlarının birleşmesi sonucu oluşan eyleme cinsel ilişki denir. Üreme için gerekli olan doğal bir eylemdir. Cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin haz alması, evliliklerin daha mutlu geçmesi için gereklidir. Ancak bazı durumlarda kadında ya da erkekte cinsel ilişkiden haz alamama durumu oluşur. Vajinismus hastalığı belirtileri bazen kadınlar tarafından anlaşılamaz. Bu nedenle vajinismus nedir onu tanımlamak gerekir.

Vajinismus Nedir?

Cinsel ilişki sırasında kadınların istemsiz bir şekilde kendilerini kasmaları sonucu cinsel ilişki gerçekleşmez. Vajinismus hastalığı olan kadınlar eşleriyle cinsel ilişki yaşayamazlar. Bazen cinsel birliktelik gerçekleşir ancak, kadın bu ilişkiden hiç haz almaz hatta acı hisseder. Her hastada farklılık gösterebilir.

Vajinismuıs Hastalığı Belirtileri

Cinsellikten korkmak ve hiçbir şekilde cinsel deneyim yaşayamama durumu, cinsel birleşmenin zor ve ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi, kadının kendini kasması sonucu penisin vajinaya ya hiç girememesi ya da bir kısmının girmesi ve cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonları denemekten korkmak gibi belirtiler görülür. Ayrıca, ilişki sırasında bacakların açılmaması gibi durumlar vajinismus hastalığı belirtileri arasında görülmektedir.

Vajinismus Hastalığı Nedenleri

Vajinismus hastalığı nedenleri arasında genellikle psikolojik nedenler sayılabilir. Kadınların cinsel ilişkiye sıcak bakmaması olarak tanımlanan hastalığın tıbbi hiçbir nedeni yoktur. Kadınların geçmişte yaşadıkları taciz veya tecavüz gibi durumlar ya da cinsellikle alakalı kafasında oluşturduğu olumsuz düşünceler vajinismus hastalığı nedenleri arasında sayılabilir.

Vajinismus Hastalığı Tedavisi

Hastanın şikâyetlerine bağlı olarak uygulanan vajinismus hastalığı tedavisi, şikâyet odaklı yapılmaktadır. Vajinismus hastalığı tedavisi için en etkili tedavi yöntemi vajinismus egzersizleridir. Bu egzersizler en önemli tedavi yöntemleridir. Bazı hastalarda psikolojik tedavi uygulanır. Özellikle hastanın geçmişine inilerek yaşadığı problemler araştırılarak yüzleşmesi sağlanır. Bazı hastalara ise her türlü tedavi yöntemi karma olarak uygulanır. Hastaya duygularını kontrol etme becerisi öğretilerek, en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Vajinismus hastalığını tedavi eden en etkin yöntem vajinismus egzersizleridir. Bu egzersizler evde kendi başına da yapılabilir.

Vajinismus Egzersizleri

Bu egzersizlere başlamadan önce kişi iyice rahatlamalıdır. İlk olarak nefes tekniği ile rahatlama sağlanır. Nefesi burundan alıp yavaş yavaş ağızdan vermek en iyi yöntemdir. Nefes egzersizlerini doğru bir şekilde yapmak psikolojik olarak rahatlamayı sağlar. Daha sonra vajinayı tanımak için bir el aynası alarak vajina dudakları ve vajina kanalı incelenmelidir. Cinsel organa dokunmak kişiyi rahatlatır. Sırt üstü yatarak masaj yağı ile vajinaya ufak dokunuşlar yapılabilir. Ayrıca, parmak egzersizleri de yapılabilir. Parmak vajinanın içine sokularak vajina kasılıp bırakılabilir.