Vajina Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Üreme sistemine zarar veren, bazen de doku tahribatına neden olarak ölüme götüren vajina hastalıkları, mikrop, parazit, mantar ve virüslerden dolayı olur. Toplumdaki uygunsuz doğum kontrol yöntemleri kadın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Mantar, bakteri ve parazit enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan vajina hastalıkları, bazen bu etkenlerden sadece biri ile bazen de birkaçı ile birden oluşur. En fazla görülen belirtiler arasında, vajinal akıntı, ağrılı cinsel ilişki, idrar yaparken yanma ve vajina da kaşıntı görülür.

Vajinal Hastalıklar

Kadınlarda bakteri, parazit ve mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan vajina hastalıkları arasında aşağıdaki hastalıklar gelir.

l Bakteriel Vajinozis; genellikle smear testi ile ortaya çıkan ve bayatlamış balık kokusuna benzer bir akıntı ile belirti gösterir. Bakterilerin yapmış olduğu bir enfeksiyondur. Vajinanın çok sık yıkanması neticesinde PH dengesi bozulur ve bakteri üremesi için zemin hazırlanır. Gelen akıntı gri renkli ve sulu kıvamdadır. Vajinada kaşıntı, yanma ve ilişki sırasında ağrıya sebep olur. Tedavisi uygun antibiyotiklerle yapılır. Tedavi gecikirse enfeksiyon tüplere doğru yayılır ve ciddi rahatsızlıklar yaşanır.
l Klamidya Enfeksiyonları; aynı adı taşıyan bir bakteri tarafından oluşmaktadır. Cinsel yolla bulaşan ve en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Sarı renkli, sulu ve kokusuz bir akıntı gelir. İlişki sırasında ağrı ve adet aralarında kanamalara neden olabileceği gibi bazen de sinsice ilerler. Tedavi gecikirse ileriki evrelerde hem kadın hem de erkek üreme organlarına zarar vererek kısırlığa yol açabilir. Ayrıca erkeklerde prostat iltihabına neden olur.
l Candida Albicans; bir maya bakterisi olan Candida her canlıda bulunur. Göz, kulak, mide, mesane ve ciğerlerde de bulunur. Vücutta gereğinden fazla çoğaldığında bu hastalığa neden olur. Yoğun kıvamlı beyaz akıntı, kaşıntı ve idrarda yanma şekline belirtileri vardır. Erkeklerde de görüleceği için eşleri de tedavi altına almak gerekir.
l Trikomonas Enfeksiyonu; bir çeşit parazit türüdür. Cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir. Her iki cinste de görülür ancak erkeklerde fazla belirti vermez. Genital bölgede kaşıntı, sarı, köpüklü, kötü kokulu yoğun akıntı belirtileri arasındadır. Eşlerin birlikte tedavi edilmesi gerekir. Tedavisinde fitil ve tablet şeklindeki ilaçlar kullanılır.
l Gardnerella Vajiniti; aynı adı taşıyan bakterinin yol açtığı ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. En çok görülen belirtisi sarı ve gri renkli akıntı ve cinsel ilişkiden sonra oluşan kötü kokudur. Tedavisi fitil ve tablet ilaçlarla yapılır.
l Vajinal Atrofi; vücuttaki östrojenin azalması ile ortaya çıkan ve vajina duvarlarının incelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Genellikle menopozdan sonra görülür. Bu belirtiler bir kayganlaştırıcı ve nemlendirici ile giderilebilir.
l Bel Soğukluğu; üreme organları, rahim, rektum ve idrar yollarında yerleşen bir bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Kadınlarda görülebileceği gibi erkeklerde de görülebilir. Kadınlarda herhangi bir şikâyete yol açmayacağı gibi akıntı, bel ağrısı ve adet düzensizliklerine yol açabilir. Kadınlarda tüplerde tıkanıklığa sebep olarak kısırlığa yol açar. Hastalık antibiyotik ve penisilin tarzı ilaçlarla yapılır. İyileşmeden sonra tekrar test yapılarak bakterinin tekrar üreyip üremediği kontrol edilmelidir.
l Herpes Simpleks Virüsü; uçuk olarak bildiğimiz hastalığın virüsü olan bu virüs genital organlarda da ağrılı durumlara yol açabilir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen bu hastalık cinsel yolla bulaşmaktadır. Ateş, yorgunluk, idrar yaparken yanma gibi belirtileri vardır. Hastalığın kesin ve kalıcı bir tedavisi yoktur.
l Genital Siğiller; bir virüsün neden olduğu bu hastalık kadınlarda çeşitli kanser türlerine yol açabilir. Tedavisi yakılarak veya cerrahi yöntemle alınarak yapılır.