Üreme Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Üreme Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Üreme Hastalıkları, küçük yaşlarda üreme organlarının gelişmemesi sonucu oluşan ve bazıları ameliyat ve bazıları da ilaç tedavisiyle geçen hastalıklardır. Özellikle erkek çocuklarının testislerinin 5 yaşına kadar torbaya düşmemesi durumunda bir doktora başvurulmalıdır.

Kısırlık

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir hastalıktır. Erkeklerde sperma bazen hiç olmayabilir ya da yumurtayı dölleyecek kadar güçlü değildir. Kadınlarda ise durum biraz daha farklıdır. Kadınların yumurtalıkları yumurta gelişimini sağlayamazlar. Bir başka sebep ise fallop borularının tıkalı olması durumunda üretilen yumurtanın sperma ile karşılaşamamasıdır. Fallop borularının tıkanıklıklarının açılması için cerrahi müdahaleye gerek vardır. Beslenme bozukluklarının da sebep olduğu kısırlığın birçok farklı çeşidi olmasına karşı, doktorlar tedavi yöntemlerinde büyük başarılar elde etmişlerdir.

Yumurtalık Kistleri

Vücutta oluşan yumuşak kistler genellikle zararsızdır. Yumurtalıklarda oluşan bu tür kistler ameliyat ile tedavi edilmektedir. Kistler zararsız olsa da büyümeden hemen müdahale edilmelidir. Büyümesi daha farklı sonuçlara sebep olabilir.

Vajina İltihapları

Özellikle kadınlarda görülen vajina iltihaplanmalarının büyük olduğu durumlarda çeşitli önlemler alınmalıdır. Bazı iltihaplanmalar daha hafif olduğu için önlem almayı gerektirmez. Bu hastalığa mikroplar yol açmaktadır ve vajina içinde yapışkan bir akıntı şeklinde kendini gösterir. Beyaz renkli olan bu akıntı sebebiyle vajina da yanma olur ve sık idrara çıkmaya neden olur. Bu hastalığın tedavisi için bir jinekoloğa gitmek gerekir.

Erkek Üreme Organlarındaki Hastalıklar

Kadınların üreme organlarında hastalıklar olabileceği gibi erkek üreme organları da çeşitli sebeplerle rahatsızlanmaktadır. Bunlardan en fazla görülenleri aşağıdadır.

Prostat

İdrar torbası boynu ile idrar borusu başlangıcını çevreleyen bir bez olan prostat bazen çeşitli sebeplere bağlı olarak rahatsızlanır. En fazla görülen rahatsızlık prostatın büyümesidir. Bunun yanı sıra, prostat kanseri, prostat veremi, iltihaplanmalar ve taşları gibi çeşitleri vardır.

Belsoğukluğu (Gonore)

Zührevi bir hastalık olan belsoğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Mikrobun bulaşmasından 2 ile 10 gün içinde hastalık belirtileri görülmeye başlar. Belsoğukluğu belirtileri arasında, penis ucundan sarı bir akıntının gelmesi, idrar yapılırken sancı olması gibi belirtiler gelir. Hastalık ihmal edilirse, testisler ve prostat iltihaplanır. Tedavi edilmezse ileri evrede idrar yapmak imkânsız hale gelir. Kol ve bacak eklemlerinde şiddetli ağrılar oluşur kalp kapakçık iltihaplarına neden olur. Cinsel ilişki ile kadından erkeğe geçebileceği gibi erkekten kadına da geçmektedir.

İktidarsızlık

Mikrobik bir rahatsızlık değildir. Psikolojik olabileceği gibi, vücutta bazı vitamin ve enzimlerin eksikliğinden dolayı da oluşabilir. Dengeli beslenme ve doktorun vereceği vitaminler ile bu hastalık tedavi edilebilir. Eğer sebep psikolojik ise hasta bir psikiyatra gitmelidir.