Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutma Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle 80 yaş üzeri insanlarda görülen ve kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen unutma hastalığı ya da diğer adıyla demans hastalığı, 60 yaş öncesi görülme oranı çok düşüktür. Demans hastalığının iki türü vardır ve bunlar, Alzheimer ve damarsal demans’dır.

Unutma Hastalığı Belirtileri

Unutkanlık her insanda biraz da olsa vardır ve bu unutkanlık yaş ilerledikçe biraz daha artar. Ancak demans hastalığında unutkanlık hastalık düzeyindedir. Hastalardaki bu unutkanlık, günlük yaşamı oldukça etkilemektedir. Bunun yanı sıra muhakeme etmede ve algılamada güçlük çeker. Zihinsel becerileri iyice zayıflayan hasta günlük yaşamında oldukça zorluklar yaşar. Bellekteki zayıflık, kişinin yakın zamanda olan olayları hatırlamamasına neden olur. Kafası karışan hastanın kişiliğinde bazı değişiklikler olur. Unutma hastalığı belirtileri, hastanın ileriki evrelerde stres ve endişeli olduğunu gösterir. Zaman kavramı iyice karışmıştır ve hasta geceleri sokağa çıkabilir hatta bazen kendi kendine evden çıkarak bir yerlere gider ve kaybolabilir. Hasta kendi evinin yolunu bile unutur. Unutma hastalığında kişi basit şeyleri yapma konusunda da unutkanlıklar yaşayabilir. Suyu açık unutma, kapıyı açık unutma ve ocağı açık unutma gibi durumlar yaşayabilir. Çok ileri aşamalarda tanıdıklarının yüzlerini bile unuturlar ve kendi günlük işlerini yapamaz ve başkasına bağımlı hale gelirler. Bu belirtiler birden ortaya çıkan belirtiler değildir. Bu belirtiler zamanla ortaya çıkar.

Unutma Hastalığı Nedenleri

Hastalığa neden olan birçok faktör vardır. Bu kişilerin yaşam biçimleriyle alakalıdır. Yaşlıların hepsinde unutma hastalığı görülmemektedir. Genetik olarak ailesinde bu hastalığı olanların hastalığa yakalanma riski yüksektir. Alkol ve sigara kullanımı, yüksek kolesterol ve tansiyon, aşırı kilo gibi nedenler de unutma hastalığına neden olur. Ayrıca alınan bazı ilaçlar da unutma hastalığını tetikleyebilir.

Unutma Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tanısının net olarak konulması gerekmektedir. Çünkü bu hastalığın belirtileriyle aynı olan başka hastalıklar da bulunmaktadır. Hastalığın teşhisi, bellek testleri ve beynin ayrıntılı olarak incelenmesi ile konur. Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Unutma hastalığı tedavisi, genellikle hastalığın belirtilerinin yavaşlatılmasına yönelik yapılmaktadır. Bu hastalığın olduğu kişilerde, depresyon, sinirlilik ve üzüntü gibi durumlar görülür. Tedavi bu belirtilerin hafifletilmesine yönelik yapılmaktadır. Ayrıca, hastalığın oluşma riskini azaltmak için alınması gereken bazı önlemler vardır. Alkol ve sigara tüketimi bırakılmalıdır, yağsız yiyecekler yenilmelidir, bol sebze ve meyve tüketilmelidir, beyin açısından önemli olan yağlı balık her hafta tüketilmelidir. Bunların yanı sıra, düzenli egzersiz programları uygulanmalı, kilo almaktan kaçınılmalı, şeker hastaları kan şekerini dengede tutmalı, kolesterol ve tansiyon dengede tutulmalı, zihni çalıştıracak aktiviteler yapılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.