Uçakta Kulak Ağrısının Belirtileri İle Tedavisi

Uçakla seyahat etmek güzeldir ancak, bazı olumsuz yanları da vardır. Kulak ağrısı ve geçici işitme kaybı, uçak yolculuklarının en endişelendirici yanıdır. Kaliteli ve keyfili bir yolcuğun tüm güzelliğini bozan ve yolculuktan sonra da bir süre kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen kulak ağrısı neden olur ve nasıl geçer açıklayalım.

Uçakta Kulak Ağrısı

Uçak yolculuklarında, iniş ve kalkış sıralarında basınca dayalı bazı kulak rahatsızlıkları yaşanabilir. Bazı kişilerde bu rahatsızlıklar basit şekilde görülürken, yaşanan tıkanmalar da geçici olabilir. Ancak, bazı kişilerde bu durum daha uzun sürebilir hatta doktora gitmek bile gerekebilir. Uçakta kulak ağrısı, basınç kaynaklı oluşan bir durumdur. Son zamanlarda, uçak yolcuğu neredeyse tüm seyahatler için en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Buna bağlı olarak, kulakta ağrı şikayeti olanların sayısı da artmıştır. Uçağın iniş ve kalkış anlarında yaşanan basınç değişimi, kulakta ağrıya sebep olur.

Uçağın inişi sırasında basıncın hızlı bir şekilde düşmesine bağlı olarak kulak zarının içe doğru çekilmesi sonucunda iç kulak zarları da, orta kulağa doğru iyice çekilir. Kulakta dengeyi sağlayan organ olan östaki borusu, bu durumdan dolayı dengeyi sağlayamazsa, kulak zarında yırtılma ve sıvı birikmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Uçakta kulak ağrısının nedeni, kısaca basınç dengesizliğidir.

Uçakta Kulak Ağrısının Belirtileri

Baş dönmesi

Şiddetli ağrı

Derecesi sürekli değişen basınç hissi

İşitme kaybı

Kulak çınlaması

Kulak kanaması

Kulak çınlaması

Uçakta Kulak Ağrısının Tedavisi

Uçakta, basınç değişikliklerine bağlı olarak oluşan kulak ağrısı, basit ve geçici gibi görünse de, birçok kişi için aslında öyle değildir. Çünkü, bazı kişilerde bu sorun, basınç dengelendiği zaman ortadan kalkar ancak bazı kişilerde, kulak zarında yırtılma ve sıvı birikmesi gibi durumlar ciddi boyuttaysa, başlı başına bir hastalık olarak nitelendirilebilecek bir hal alır. Tedavisi, genelde alınacak önlemlerden ibarettir. Uçağa binerken yolcuların yanında ağrı kesici bulunması, basınç dengesi sağlanana kadar ağrının şiddetini hafifletir. Uçakta kulak ağrısı şikayeti daha çok, inişlerde meydana gelir. Uçak inişe geçtiğinde, basınç dengesizliği daha da farklılaşır. Hemen her eczanede satılan basınçtan koruma özelliği bulunan kulak tıkaçları da, kulakta basınç dengesini sağlamaktadır. Enfeksiyonel hastalık geçirenlerin ve üst solunum yolu hastalığı bulunanların, iyileşene kadar uçak yolculuğu yapmaması önerilir.

Alınacak basit önlemlerle, uçak yolculuğu sırasında ortaya çıkan olumsuzluklardan korunmak mümkündür. Ancak, herşeye rağmen bu duruma maruz kalınmışsa ve tıkanma birkaç günden daha uzun sürmüşse, mutlaka tıbbi tedavi için doktora başvurulmalıdır.