Tiroid Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak ve köprücük kemiği arasında, soluk borusuna sarılış olarak duran, kelebek şeklindeki salgı bezine tiroid bezi denir. Tiroid bezi vücutta metabolizmayı ve vücut ısısını düzenler. Vücuttaki diğer sistemlerle beraber çalışarak, vücuttaki enerji kaynaklarının kontrol işlemine yardımcı olur. Bunların yanı sıra, bağırsakların hareketliliğini devam ettirmeye yarar. Regl döneminde vücut düzeninin bozulmamasını, saç ve tırnak sağlığının bozulmamasını sağlar. Ayrıca, beynin etkinliğinin de sürekliliğini sağlar.

Tiroid Hastalıklarının Nedenleri

Tiroid hastalıkları genellikle kalıtsallıktan ileri gelmektedir. Ancak bazen hamilelik döneminden sonra geçici ya da kalıcı olarak tiroid hormonunun düzensiz çalışmasından dolayı da bu hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalıkları çeşitlidir. Tiroid bezinde büyüme oluşması sonucu guatr hastalığı olur. Tiroid bezinin içindeki normal dokunun dışında farklı bir dokunun oluşması sonucu nodül oluşur. Tiroid bezinin iltihaplanması sonucu tiroidit hastalığı olur. Tiroid hormonlarının yetersiz salgılanması sonucu hipotiroidizm oluşur. Hormonların gereğinden fazla salgılanmasında ise hipertiroidizm yani zehirli guatr oluşur.

Tiroid Hastalıklarının Belirtileri

Tiroid hastalıklarının birçok belirtisi vardır. Tiroid hastalıklarının belirtileri arasında, sürekli halsizlik ve çok çabuk yorulma, sabahları uyanmakta güçlük çekme ve gün içinde sürekli uyuma isteği, hafızada zayıflık, konsantre problemi ve düşünme güçlüğü, sürekli üşümek, hiç ısınamamak gelir. Bu belirtilerin yanı sıra, terleme azalır ve deride kuruma oluşur, iştahsızlık, koli problemi, horlamak, cilt renginin sarıya dönmesi, tırnaklardaki güçsüzlükler, kabızlık, gözaltlarının şişmesi, eklem ağrıları ve eklemlerde şişlik, kekelemenin başlaması, işitme problemleri, kısırlık, kramplar gibi belirtiler görülür.

Tiroid Hastalıklarının Tedavisi

Tiroid hastalıklarının tedavisi genellikle üç şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki, ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile fazla salgılanan hormonların etkilerinin azaltılması amaçlanır. İkinci tedavi yöntemi, radyoaktif iyot tedavisidir. Radyoaktif iyot ile çok fazla çalışan tiroid bezi harap edilerek çalışması önlenir ve salgılanan hormonda azalma görülür. Bu durumda vücut için gerekli olan tiroid hormonu da çeşitli ilaç tedavileri ile vücuda verilir. Üçüncü tedavi yöntemi, cerrahi müdahaledir. İlaçla tedavi edilemeyen tiroid hastalıklarında cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrahi müdahale ile tiroid bezi komple ya da bir kısmı çıkarılır.

Tiroid Hastalıklarından Korunma Yöntemleri

Tiroid hormonun temel bileşeni iyottur. Çocukluktan itibaren yeteri miktarda iyot alınmalıdır. Özellikle süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve deniz ürünlerinde yeterli miktarda iyot vardır. Bu ürünleri yeteri miktarda tüketmek ileride oluşabilecek tiroid hastalıklarından korunmak için yeterlidir. Karalahana, şalgam ve soya fasulyesi çok fazla tüketilmemelidir. Ayrıca, boyun bölgesine gereksiz radyasyon almaktan kaçınılmalıdır.