Tenisçi Dirseği Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tenisçi Dirseği Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Tenis oyuncularında sık görülen, el, kol kaslarının ve ön kolun aşırı kullanılması sonucu ortaya çıkan hastalığa tenisçi dirseği hastalığı adı verilmektedir. Hastalık sadece tenisçilerde görülmemektedir. Erkekler ve kadınlarda aynı sıklıkta görülen bu hastalık, dirsekte ağrı ve iltihaplanmalara neden olur.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Belirtileri

En yaygın görülen tenisçi dirseği hastalığı belirtileri, dirsekte yavaşça artarak, dirseğin dışını saran ağrı, bir nesneyi sıkmaya çalışılırken ya da el sıkışırken artan ağrı, bileğin güç kullanılarak hareket ettirilmesi ya da sabitleştirilmesi sonucu oluşan ağrı gibi belirtiler sayılabilir.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedenleri

Küçük ya da büyük yaralanmalar, tendonlarda küçük yırtılmalara ve iltihaplara neden olmaktadır. Tenisçi dirseği ağrısı, ön kol kasının dirseğe yakın olan bölümünde olur. Tenisçi dirseği hastalığı nedenleri arasında, ön kolun tekrar eden hareketleri çok sık yapması sonucu, tenis oyuncuları gibi raket kullananlarda ve ön kolun aşırı çalıştırıldığı sporlarda görülebilir.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Ameliyatsız Tedavisi

Hastalığın birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Doktorlar genellikle ameliyatsız olanı tercih ederler ve hastaların % 80-95 civarı ameliyatsız tedavi sonucu rahatlama hissederler. Ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında, kolun birkaç hafta dinlendirilmesi ve spor yapılmaması, steroid içermeyen ilaçlar ile şişme ve iltihap tamamen ortadan kaldırılır. Raketle spor yapanlarda kullandıkları raketin sporcuya uygun olup olmadığının kontrol edilmesi, ultrason, buz masajı ve kas uyarıcı tekniklerin uygulanması, ön kolun arakasında destek uygulanması ve kortizon içeren steroidler enjekte edilmesi gibi yöntemler ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Ayrıca, ameliyattan önce son seçenek olarak da ön kol kasına botoks enjekte edilmesi uygulaması yapılır.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Ameliyatlı Tedavisi

Doktorlar genellikle ameliyat tavsiye etmeden önce 6 ile 12 ay beklerler. Ameliyat ile hasar görmüş kas çıkarılarak, sağlıklı kas kemiğe bağlanır. Tenisçi dirseği hastalığı ameliyatlı tedavisi için en çok kullanılan yöntem açık ameliyattır. Bu ameliyat dirsek üzerine atılan küçük bir kesik ile yapılır ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bir durumdur. Bir başka yöntem artroskopik yöntemdir. Bu yöntemde de küçük kesikler ile ameliyat gerçekleştirilir ve ayakta tedavi yöntemlerinden biridir. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlar da risk taşımaktadır. Bu riskler, güç ve esnekliğin kaybı, uzun süren rehabilitasyon, damar veya sinir hasrı ve enfeksiyonudur. Ameliyattan sonra dikişler alınıncaya kadar bir hafta süre ile sabitleyici kullanmak gerekir. Daha sonra bu sabitleyicinin çıkarılmasından sonra, esnekliğin kazanılması ve güç kazanmak için çeşitli egzersizler yapılmalıdır. Ay sonra güç egzersizleri yapılmalıdır. Ancak, herhangi bir spor aktivitesi için en az 6 ay beklenmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.