Tedavisi Olmayan Hastalıklar Nelerdir

Tedavisi Olmayan Hastalıklar Nelerdir?

Günümüzde halen tedavisi olmayan hastalıklar bulunmaktadır. Her ne kadar teknoloji ilerlese de, eski hastalıkların tedavileri bulunsa da, yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların tedavilerinin bulunması için dünyada birçok bilim adamı çalışmalar yapmaktadır. Bu hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

l Alzheimer; genellikle 60 yaş üzeri bireylerde ortaya çıkan bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de, beyin dokularında bozulmaların olmasıyla ortay çıkmaktadır. Hastalığın net olarak neden ortaya çıktığı bilinmese de beyinde gerçekleşen bazı anormalliklerden dolayı olduğu bilinmektedir. Hastalığın belirtileri arasında, kişinin çevresi ile ilişkilerin bozulması, muhakeme yeteneğinin kaybolması görülür. Hasta zamanla kendisine bakamaz ve başkalarına bağımlı hale gelir.
l Diyabet; vücuda giren besinler parçalanarak glukoza çevrili, kana karışarak kandaki şeker seviyesi yükselir ve enerji üretilir. Bu durumda pankreas insülin denilen bir hormonu üreterek kandaki glukozun taşınmasını sağlar. Ancak, bazı durumlarda pankreas insülin üretemez ya da ürettiği insülin vücutta kullanılamaz ise bu durumda kandaki şeker seviyesi yükselerek hiperglisemi adı verilen bir hastalık ortaya çıkar. Kan şekerinin yükselmesi sonucu, kalp, göz, böbrekler ve sinirlerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.
l Parkinson; vücut hareketleri için önemli bir yere sahip olan dopamin hormonu üretiminde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan olumsuzluklar ve hormonun üretilmesinde oluşan aksaklıklar sonucu Parkinson adlı hastalık ortaya çıkar. Genellikle yaşlılarda görülen bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
l Romatizma; her yaş gurubunda ortaya çıkabilen bir hastalık olan romatizma, eklemlerde şişlik, ağrı ve sıcaklık hissi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık tedavi edilmezse çok ciddi problemlere sebebiyet verir. Hastalık kronik bir rahatsızlıktır. Bir kişiye romatizma tanısı konduysa o kişi ömür boyu bu hastalıkla beraber yaşamak zorundadır. Düzenli doktor kontrolü ve ilaç tedavisi gerektirir.
l Hipertansiyon; damarların içinde dolaşan kanın damar duvarlarına yüksek basınç uygulaması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bir süre sonra damar iç yüzeyine zarar vererek, diğer organlara kan akışında problemlere sebep olur ve organ yetmezlikleri oluşur. Mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gereken bir hastalıktır.
l Kırım Kongo; genellikle hastalık taşıyan hayvanlardan kan emerek diğer hayvanlara ya da insanlara bulaştıran keneler sayesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Doğaya yakın olan kişilerde, veteriner, çiftçi, kasap ve avcılarda da görülebilir.
l ALS; bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurilikteki kasları besleyen sinirlerin yerine sertleşen ve hasarlı dokuların oluşması ve kasların beslenemeyerek zayıflaması neticesinde ortaya çıkar. Hastalık kas hareketlerini kontrol eden motor nöronlarına etki ederse kaslar çalışamaz hale gelecektir.
l Çölyak; herhangi bir belirti, göstermeden ilerleyen bir hastalıktır. Belirtileri arasında, karında şişlik, ishal, kusma, eklem ağrıları, sinirlilik, göz rahatsızlıkları, kilo düşüklüğü, büyüme geriliği ve iştahsızlıklar görülür. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Teşhisinin yapılması çok zordur. Çünkü belirtileri aynı zamanda başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Çeşitli testler ve bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulabilir.