Tavuklarda Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tavuklarda Göz Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel kökenli olan, tavuklarda göz hastalığı, tavuk üreticilerinin en çok şikayet ettiği hastalıklardan biridir. Hırıltı, göz şişmesi, hapşırma, göz ve burunda akıntı yapan, tavuklarda genel bir durgunluk oluşmasına neden olan bu hastalık CRD olarak bilinen bir solunum sistemi hastalığıdır. Özellikle genç tavuklarda etkili olan bu hastalık, bulaşıcı olduğu için kümesteki tüm tavukları etkiler. Solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Önlemi alınmadığı takdirde tavukların hepsi telef olabilir. Tavukların iyileşmesinden sonra yumurtalarıyla bile bu hastalığı yayabilirler.

Tavuklarda Göz Hastalığı İçin Kullanılan İlaçlar

Hastalığın tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar yem veya suya karıştırılarak verilir. Bazen de tavuğa enjekte edilir. Tavuklarda göz hastalığı tedavisi için kullanılan oldukça etkili ilaçlar vardır ve bunlar veteriner hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaçlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

l Teknopen Strep; tavuğun bacak kısmının but bölümünden 0,5 ml enjekte edilerek kullanılır.
l Tavilin oral çözeltisi; yaklaşık olarak 100 kg tavuk ağırlığına 5,5 gr olacak şekilde tavukların suyuna ilave edilir. Bu ilaç 3 ile 5 gün süresince tavuklara verilir. İlaç verilmesi bittikten sonra 5 gün daha tavukların yumurtasının yenmemesi ve satışa sunulmaması gerekir.
l Genta göz damlası; insanların kullandığı bir ilaç olan bu damla eczanelerde kolaylıkla bulunur. Göz kapanması, göz şişmesi ve göz akması gibi durumlarda tavuklara kullanılır. 3-5 gün süreyle sabah akşam tavukların gözlerine birer damla damlatılır.
Tavuklarda Göz Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler

Kümeslerin, yemlik ve sulukların belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Tavuklar doğal yollarla beslenmeli ve güneşten faydalanmaları sağlanmalıdır. Kümeslerde hava akımının olduğu yerler varsa bunlara önlem alınmalıdır. Kümesler yeni alınacak olan tavuklar sağlık taramasından geçirilmelidir ve hastalıklı olanlar kümese alınmamalıdır. Tavuklardaki göz hastalıkları bulaşıcı olduğundan hasta tavuklar başka yere alınmalıdır. Bu hastalığın bulaşması için tavukların aynı havayı teneffüs etmeleri yeterlidir. Tavuklar rutin olarak sağlık kontrollerinden geçirilmeli ve en azında genel sağlık durumları gözlemlenmelidir. Tavuklarda göz hastalığı belirtileri arasında, tavukların gözleri kapanır ve solunum yollarında daralma olur. Bu da yem tüketiminin azalmasına ve kilo kaybına neden olmaktadır. Bu gibi belirtiler gözlemlendiğinde hemen veterinere başvurularak gerekli tedaviye başlanmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.