Tavuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tavuk Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanlar tarafından eti ve yumurtası tüketilen tavuk, kanatlı bir kuş türüdür ancak uçamaz. Bütün canlılarda olabileceği gibi tavuk hastalıkları da görülebilir. Tavuk hastalıklarından, tavukları korumak hastalık boyunca yaşanacak olan sıkıntıyı en aza indirecektir. Alınacak olan tedbirler sayesinde tavuklar hastalanmayacaktır. Ayrıca, tavuk üretimi yapıp bu işin ticaretini yapanların bu tedbirleri alması maliyet açısından daha az maliyetli olacaktır.

Tavuk Hastalıkları Türleri Nelerdir?

l Kronik Solunum Yolu Hastalıkları; genellikle genç tavuklar ile civcivlerde görülen bu hastalıkta tavuk nefes almakta güçlük çeker. Bulaşıcı olan bu hastalık için sağlıklı ve hasta tavuklar ayrı tutulmalıdır. Kümesleri sık sık temizlenmelidir.
l Beyaz İshal Hastalığı; özellikle civcivlerde görülen bu hastalıkta, beyaz ve yapışkan köpüklü ishal görülür. Öldürücü bir hastalıktır ve bu hastalığa yakalanan civcivler üşüyormuş gibi birbirlerine sokulurlar ve kanatları aşağıya doğru düşer. Bu hastalığın bulaşmasına fareler ve kuşlar sebep olur. Bu nedenle bu tip hayvanları kümeslerden uzak tutmak gerekir.
l Kanlı İshal Hastalığı; tavukların bağırsaklarında olan parazitler sebebiyle olan bir hastalıktır. Halsizlik ve güçsüzlük ile birlikte dışkılarında ishal görülür. Bulaşıcı bir hastalıktır ve tavukların ortamlarının temiz ve kuru tutulması gerekir.
l Yalancı Veba Hastalığı; birden bire tavuk ölümleriyle başlayan bu hastalık bulaşıcıdır ve tavuklarda sık görülen bir hastalıktır. Mikroplar ve pisliğe bağlı olarak oluşan bir tavuk hastalığıdır. Bu hastalık çok bulaşıcı olduğundan hastalığın bulaştığı hayvanlar öldürülmelidir. Buy hayvanları öldürmek daha fazla hayvanın hastalanmasını engeller. Bu hastalıktan korunmak için hastalık bulaşmadan önce aşı yaptırılmalıdır ve kümesler dezenfekte edilmelidir.
l Kanibalizm Hastalığı; çok kalabalık olan ve çok aydınlatılan kümeslerde görülen bir hastalıktır. Sıcak olan kümeslerde bu hastalığa davetiye çıkarır. Bu hastalığa, yetersiz, vitaminsiz ve tuzlu yemlerin neden olduğu görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan hayvanlar birbirlerini gagalayarak zarar verirler. Yemin değiştirilmesi, ortamın havalandırılması ve sıcaklığın düşürülmesi gerekir. Yaralı olan tavuklar da başka bir yere alınarak tedavileri yapılmalıdır.
l Tifo Tavuk Hastalığı; çok tehlikeli bir hastalık olan bu hastalık yumurtadan bulaşır. Hastalanan tavukların dışkıları yeşil ishal şeklinde olur, tüyleri kabarır ve ibikleri solar. Öldürücü bir hastalık olan bu hastalık bir tavuğa bulaştığı zaman hemen diğer tavuklardan ayrılarak öldürülmesi gerekir. Yoksa hastalık diğer tavuklara da bulaşırsa tüm kümesteki tavuklar ölebilir. Tedavisi çok zor olan bir hastalıktır. Bir kere bulaştıktan sonra tedavisi çok zordur. Hastalığın bulaşmasını engellemek için önceden aşı yaptırılması gerekmektedir. Tamamen temizlik ile alakalı bir hastalıktır.
Tavuklara verilen yemin kalitesi ne kadar fazla olursa ve bulundukları ortam temizlenir ve hijyen şartlarına uyulursa, tavuklarda o kadar güçlü ve sağlıklı olurlar.