Tavşan Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

TAVŞAN GÖZ HASTALIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Küçük bedenleri ve son derece sevimli olan hareketleriyle tavşanlar, yapıları gereği çok hassas varlıklardır. Yanlışlıkla aldığı bir darbe sonucu, yediği zararlı bir yiyecek yüzünden ya da banyo yaptırılması nedeniyle ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirler. Özellikle tavşanların gözleri en hassas bölgeleridir. Tavşanların gözlerinde oluşan bazı hastalıklar şöyledir:

Mikzomatozis Hastalığı

Sivrisinek ve pire yoluyla bulaşan ölümcül sonuçlar doğuran viral bir hastalıktır. Tavşanın göz çevresini ve göz tansiyonu hasar görür.

Belirtileri:

l Durgunluk ve iştahsızlık: tavşanlar çok hareketli canlılardır. Tavşanların az hareket etmesi ve yemek yemede azlık ciddi hastalık belirtisidir.
l Ateş: vücut ısısında görülen ani dalgalanmalardır.
Bu belirtilere sahip tavşanların yaşama süresi 2 gündür. 2 günü aşan tavşanlarda daha kötü ve üzücü belirtiler görülür. Bunlar; burun akıntısı ve burun, genital bölge, baş, kulakta oluşan ödemdir. Burun akıntısı iltihaplanır ve kulak düşmesi görülebilir. Bu belirtiler seyreden tavşan 2 hafta içinde ölebilir.

Tedavisi:

Mikzomatozis hastalığının maalesef bir tedavisi yoktur. Bu hastalığa yakalanan tavşanların yaşama ömrü yaklaşık 40 gündür. Ancak hastalıktan korunma yöntemleri elbette vardır. Tavşanlarda paraziter mücadele mutlaka yapılmalıdır ve hastalıklı tavşanlarla aynı ortamda bulundurulmamalıdır.

Glokom Hastalığı

Göz tansiyonu hastalığıdır. Göz içi basıncının anormal derecede yüksek olması nedeniyle oluşur.

Belirtileri:

l Kızarmış gözler: tavşanın gözlerinde yanma ve sürekli kırpıştırma gibi belirtiler görülür.
l Göz yaşarması: sürekli tavşanın gözünden yaş şeklinde sıvı gelmesidir.
l Işığa tepki veremeyen genişlemiş göz bebeği: tavşanlar ışığa duyarlı ve karanlığı seven canlılardır. Işıkla karşılaştığında bir tepki vermiyorsa glokom hastalığı görülebilir.
l Bulutlu kornea: gözün ön yüzeyinin beyazımsı ve mavi renkte olması belirtilerindendir.
l Görme kaybı: tavşanınız sürekli bir yerlere çarpıyor ise görmede zorluk yaşıyordur. Başlangıçta bir gözü etkiler ancak tedavi edilmezse iki göz kaybedilir.
Tedavisi:

Öncelikle glokomun teşhis edilmesi için tavşan gerekli testlerden geçmelidir. Birincil mi ikincil mi olduğunun belirlenmesi için göz incelemesi yapılmalıdır. Göz basıncının ölçülmesi gerekir. Glokomun tedavisi çok uzun bir zaman dilimi olabilir ve özenli bir bakım ister. Veteriner hekimin verdiği ilaçlar doğru bir şekilde uygulanmalı ve etkili olup olmadığı takip edilmelidir.

Göz Bulutlu Hastalığı

Tavşanların hastalıklarının geneli stres kaynaklıdır. Yaşadıkları ortama uyum sağlayamama, çekinme, bulunduğu ortamın ısısının az olması tavşanlarda stres oluşturur. Göz bulutlu hastalığı da strese dayalı bir hastalıktır.

Belirtileri:

l Göze perde inmesi: tavşanın gözüne perde iner ve bir süre gözünü açamaz.
l Durgunluk ve iştahsızlık: yeme kaybının oluşması tavşanda ciddi sorunlar yaşatır.
Tedavisi:

Strese dayalı bir hastalık olduğundan kendiliğine düzelmesi mümkündür. Tavşanın yavrusunu kaybetmesi, bulunduğu ortama alışamama, soğuk havanın olması, bir şeyden korkması ürkmesi durumunda oluşur. Bu durumlar ortadan kalkınca kendiliğinden düzelir.

Göz Ülseri ve Kornea Yırtıkları

Tavşanların dışında hemen hemen her hayvanda görülebilen bir hastalıktır. Dış etkenler yüzünden gözde yırtılma, çizilme veya bir cisim kaçma şeklinde oluşur.

Belirtileri:

l Enfeksiyon: göz enfeksiyon kapar ve tavşan gözünü açamaz hale gelebilir ya da gözden sarı renkte sıvılar akar.
l Yara ve iltihaplanma: tavşanın gözünde küçük yaralar oluşabilir, yaralar iltihaplanıp çeşitli problemleri beraberinde getirebilir.
Tedavisi:

Çok derin olmayan yara ve yırtıklar için lokal damla kullanılır. Tedavinin ilk aşamasında antibiyotik, suni gözyaşı ilaçlarıyla yaranın dolması ve iyileşmesi sağlanır. İkinci aşamasında enfeksiyon giderici damlalar kullanılır. Daha derin ve ilerlemiş hastalıklar için ufak operasyonlar yapılabilir. Göz dikilip mikrop kapmaması için bir süre o şekilde tedavi edilebilir.

Tavşanlar hakkında yanlış bilinen bazı gerçekler vardır. Tavşanların asla yıkanmaması gerekir. Gözüne su ve sabunun temas etmemesi gerekir. Tavşanın temizliğinin düzenli ve bilinçli yapılması lazımdır. Tavşanların barınma yeri ferah, açık ve sıcak bir yer olmalıdır. Tavşanlar sıcağı çok severler ve soğuk ortamlarda depresyona girerler. Hareket edebilecekleri bir alanda barınmaları sağlanmalıdır. Uzun süre kapalı kafeslerde kalmamalılardır. Tavşanlar, birçok hayvan cinsine nazaran çok hassastırlar bu yüzden bu tip problemlerle karşı karşıya kalındığında depresyona girip ölmektedirler. Bu nedenle tavşan besleyenlerin veya beslemek isteyenlerin bunlara dikkat etmesi önerilir.