Sürekli Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kişilerde görülen rahatsızlıklardan en çok tehdit edeni ve sağlığı olumsuz etkileyeni sürekli kalp çarpıntısı olacaktır. Böyle bir rahatsızlığı yaşayan kişilerin hangi belirtileri yaşayacağını sizlerle bu yazımızda paylaşmak istiyoruz. Aynı zamanda sürekli kalp çarpıntısının nasıl tedavi edileceği konusunda da yine sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Böylece sizler de kalp çarpıntısının sürekli olması halinde bunun ne anlama geldiğinin yanıtını daha iyi bir şekilde alabileceksiniz. Huzursuzluk veren bu durum karşısında kendinizi güvene almak isterseniz, nasıl bir davranış sergileyeceğinizin de yanıtını kolaylıkla alacaksınız.

Sürekli kalp çarpıntısı sebepleri nelerdir?

Uzun süredir görmediğiniz bir sevdiğinizle karşılaştığınızda ya da beklediğiniz haberi olumlu bir şekilde aldığınızda yaşayacağınız mutluluk geçici ve kısa sürekli olarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Ancak bunlar bir süre sonra düzelecek olan etkenlerdir. Bazı etkenlerden kaynaklanan kalp çarpıntıları ise süreklidir ve geçmemesi halinde mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Bayılma hissi, aşırı yorgunluk, göğüs kafesinin daralması veya ağrının görülmesi gibi durumlarda sizler de bazı hastalıkların habercisi olabilecek sürekli kalp çarpıntısı ile ilgili doktora görünmelisiniz. Stres, korku ya da ani bir şekilde alacağınız iyi ya da kötü haberlerin etkisini uzun süre atamadığınızda psikolojik etkenlerden dolayı da sürekli kalp çarpıntısı yaşanabilecektir.

Bu çarpıntıların rahatsızlık verici boyutlara yükselmesi halinde hiç vakit kaybetmemek gerekmektedir.

Diğer yandan sigara veya alkol gibi zararlı içecekleri sürekli tüketenlerin de kalp çarpıntıları daha fazla artacaktır. Bu nedenle de bu zararlı içerikleri olan içecekleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Fazla kilosu olanların ise bir uzman kontrolünde bu durumdan kurtulması halinde kalp çarpıntılarının azalacağına şahit olacakları da görülecektir.

Sürekli kalp çarpıntısı görüldüğünde neler yapılmalıdır?

İlk olarak oturur bir vaziyete geçerek hızlıca öksürmeniz gerekmektedir. Daha sonra ıkınma hareketleri ile çarpıntının daha az seviyelere inmesini sağlamalısınız. Sürekli çarpıntı hissini yaşanız halinde kulağınızı ve burnunuzu kapatmalı, üflemeye çalışarak kalp hızlanmasının alt seviyelere inmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yandan ise soğuk ya da buzlu içecekleri içtiğinizde, yine kalbin rahatlayacağını da görmüş olacaksınız.

Tıbbi tedavilerin gerektiği durumlarda ise öncelikle tanı konması gerekmektedir. Yapılacak tahlillerle ilgili olarak çıkan sonuçlarda kalp çarpıntısının nedenlerine göre uygun tedavi yöntemleri de izlenecektir.

İlaç tedavisi yapıldıktan sonra düzelmeyen çarpıntının kalp hastalıklarından kaynaklanması durumunda cerrahi yöntemlere de başvurulabilecektir. Böylece sürekli kalp çarpıntısına neden olacak birincil etkeni ortadan kaldıracak en etkili tedavi yönteminin de izlenmesi sağlanacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.