Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Solunum Yolu Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Solunum yolu hastalıkları birçok sebepten dolayı olmaktadır. Cinsiyet, ırk, genetik, enfeksiyonlar, sigara kullanımı, sigara dumanına maruz kalma, coğrafik koşullar, hava kirliliği, mevsimsel faktörler ve mesleki faktörler bu sebeplerin önde gelenleridir.

Solunum Yolu Hastalıkları

l Laranjit; ses tellerinin iltihaplanması sonucu ses kısıklığı, bazen sesin hiç çıkmaması gibi belirtileri vardır. Hasta boğazında bir şey varmış gibi sürekli boğazını temizleme ihtiyacı hisseder.
l Astım; solunum yollarının duyarlı olmasından kaynaklı bir hastalıktır. Hastada hava, sınırlı hava yollarından geçer ve bu sürede hırıltı çıkar. Astım atakları genellikle, hava kirliliği, sigara, polenler, kimyasal ve temizlik ilaçları, fabrika dumanları, enfeksiyonlar, yiyecekler, fabrika dumanları gibi faktörlerin tetiklemesi sonucu ortaya çıkar.
l Akut Bronşit; bronş tüplerinin viral ya da bakteriyel sebeplerle iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Akut bronşit, kişinin vücut direnci düştükten sonra kendini belli eder. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük, balgam ve yorgunluk belirtileri arasındadır.
l KOAH; öksürük, nefes darlığı, mukus üretimi darlığı başlıca belirtileridir. Bunların yanı sıra, artan balgam ya da mukus, sarı, yeşil ya da kanlı balgam, boğazın sürekli temizlenmesi, ayakta ve bacakta şişlik, uykusuzluk, unutkanlık ve genel vücut yorgunluğu görülür.
l Sinüzit; sinüs boşluklarındaki açıklığının az da olsa engellenmesi sonucu her zaman oluşabilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın belirtileri arasında, yüz ve baş ağrısı, burunda tıkanıklık, yeşil ya da sarı burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk görülür.
l Grip; ciddi solunum yolu enfeksiyonlarından biri olan bu hastalık ınfluenza virüsü nedeniyle olmaktadır. Bu virüs sürekli mutasyona uğradığından salgınları önlemek mümkün olmamaktadır. Belirtileri arasında, öksürük, ateş ve titreme, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, bulantı, kusma ve ishal görülür.
l Soğuk Algınlığı; grip virüsünden farklı olarak rhinovirüsler adı verilen yüzlerce virüsten oluşur ve çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, öksürme ve hapşırma ve kirlenmiş olan nesnelere dokunmak suretiyle bulaşır. Soğuk algınlığının ağır seyrettiği durumlarda mukus rengi sarı ya da yeşildir.
l Zatürre; hafif bir solunum yolu iltihabı olabileceği gibi hastanede yatış gerektiren bir hastalık ta olabilir. Çoğunlukla hastalık 2-3 hafta içinde iyileşir. Bazen de komple solunum yetersizliğinde ölümler görülebilir. Belirtileri arasında, nefes darlığı, yeşil, sarı veya kanlı balgam, göğüste ağrı, yorgunluk, üşüme ve ateş görülür.
l Plörezi; akciğer ve göğüs boşluğu solunum yolu iltihabıdır. Hastalığın belirtileri arasında, derin nefes alma ve öksürük ile birlikte artan göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk ve ateş görülür.
l Tüberküloz; bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır ve genellikle akciğerleri tutar. Hastalığın belirtileri arasında, ateş, öksürük, balgam çıkarma, doku kaybı ve akciğer doku iltihabı görülür.
l Akciğer Kanseri; hastalığın en büyük sebebi sigaradır. Bunun yanı sıra, kirli hava ve duman da hastalığa sebep olmaktadır. Bu faktörler nedeniyle akciğerde kötü huylu tümörler oluşur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.