Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve göğüs bölgesini etkileyen omurgalarda oluşan deformasyon şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olan skolyoz hastalığı, erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmekte ve hasta sayısı sürekli artmaktadır. Hastalık yana doğru görülebileceği gibi öne doğru eğrilikte görülür. Hastalık üç gruba ayrılmaktadır. Hastalığın çeşidine göre tedavi uygulanmaktadır. Türkiye’de en çok görülen türü olan idiopatik skolyozdur. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber teşhis koyulması çok kolaydır. Nöromusküler skolyoz, genellikle çocukları etkileyen bir türdür. Hastalığın nedenleri arasında, aralanma, çocuk felci, travma ve serebral palsi hastalığı gibi birçok neden bulunmaktadır. Konjenital skolyoz, hastalığın genetik ve doğuştan olan bir türüdür. Bebekler anne karnında bu hastalıktan etkilenirler. Bu türün hızlı ilerleme riski çok yüksektir.

Skolyoz Hastalığı Belirtileri

Skolyoz hastalığı belirtileri, kişilerin durumuna ve hastalığın türüne göre değişiklik gösterir. Göğsün üst kısmında kamburluk, kürek kemiğinin birinin diğerine göre daha yukarda kalması gibi belirtileri vardır. Hastalık sebebiyle kalça ve omuzların oranı bozulur. Hastanın sırt kısmında hörgüç görünümü söz konusudur. Bu görüntü kişi eğildiğinde daha da belirginleşir. Kol ile gövde arasındaki boşluk giderek açılır. Bunun yanı sıra, omuz, bel ve kalçada ağrı, yorgunluk, nefes almada güçlük gibi belirtiler görülür.

Skolyoz Hastalığı Teşhisi

Skolyoz hastalığı teşhisi, sıradan bir fiziki muayene ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Doktorlar hastaların şikâyetlerini dinleyerek yaptıkları muayene sonucunda kesin bir teşhis koyabilirler. Eğrilik seviyesinin belirlenmesi ve nerede konuşlandığının anlaşılması için çeşitli tetkikler yapılmalıdır. Bunun için hastanın çeşitli pozisyonlarda röntgeni çekilir. Röntgen sonuçlarına göre hastalığın nerede oluştuğu tespit edilir. Özel bir alet yardımıyla skolyoz miktarı ölçülür ve teşhis sırasında skolyozun türü de belirlenerek tedavi buna göre programlanır.

Skolyoz Hastalığı Tedavisi

Skolyoz hastalığı tedavisi, kişisel duruma göre belirlenir. Ayrıca, hastalığın türü, durumu ve ilerleyişine göre tedavi planlaması yapılır. Hastaya korse takması önerilir. İlaç tedavisi ve egzersiz programı belirlenir. Cerrahi müdahale en son çare olarak düşünülür. Egzersiz programı ile birlikte fizik tedavi desteği de yapılabilir. Takılan korsenin işe yaraması için günde en az 20 saat korse takılmalıdır. Korse kullanımı % 20 ile % 40 arasındaki eğriliklerde kullanılır. Hastalık ilerlemiş ise ve yapılan önerilerle ve ilaçlarla tedavisi yapılamıyorsa cerrahi müdahale düşünülmelidir. Cerrahi müdahale yapılırken hastalığın nerede olduğu çok önemlidir. Omurilikte hayati bölgede oluşan sorunlarda cerrahi müdahale risk taşıyabilir. Felç kalma, sakat kalma veya hastanın hayatını kaybetmesine kadar bile gidebilir. Bu nedenle hastaya ameliyatın riskleri anlatılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.