Sistem Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sistem Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Sistem hastalıkları vücudun çeşitli bölgeleri ile alakalı meydana gelen hastalıkları kapsamaktadır. Bunlar içerisinde ilk akla gelen sinir sistemi hastalıklarıdır. Beyin, omurilik, beyincik, omurilik soğanı kısımlarını kapsayan hastalıklar sinir sistemi hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalıklar birbirinden farklı sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. Bazı sinir sistemi hastalıkları doğuştan gelmekte iken bazılar ise kaza, travma, iltihap ve zehirlenme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Sinir sistemi dışında yaygın görülen sistem hastalıklarına bakıldığında bunlar içerisinde bağışıklık sistemi, dolaşım sistemi, endokrin sistem ve üriner sistem hastalıkları gibi hastalıklar yer almaktadır. Endokrin sistem hormonların üretilip serbest bırakılmasını sağlayan bir bez ağı iken dolaşım sistemi vücuttaki çeşitli maddelerin taşındığı kısımlardan meydana gelen hastalıklar olarak bilinmektedir.

Sistem Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Sistem hastalıkları belirtileri incelendiğinde en belirgin belirtilerden biri dolaşım sistemi hastalıklarında görülmektedir. Bu hastalıklar içerisinde kalp krizi, kalp yetmezliği, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı, aritmi, kansızlık, hemoroid, yüksek tansiyon, kan kanseri ve lenfoma gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklardan yüksek tansiyon dolaşımda bulunan kan basıncının yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları içinde ise tip1diyabet ön plana çıkmaktadır. Bu hastalığın belirtileri içerisinde yorgunluk, karın ağrısı, susama, sıvı kaybı, baygınlık hissi, mide bulantısı ve kusma, dalgınlık, ağız kuruması, sık idrara çıkma gibi belirtiler görülmektedir.

Sinir sistemi hastalıkları belirtileri ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hastalıkların belirtileri psikolojik savunma mekanizması ile alakalı olup çarpıntı, fobi, anksiyete bozukluğu, gereksiz yere sinirlenme, basit sebeplerden dolayı ağlama gibi durumlardır.

Sistem Hastalıkları Ve Tedavisi

Sistem hastalıkları tedavisi hastalığın türüne ve nedenine göre değişmektedir. Sinir sistemi hastalıklarına bakıldığında bunlar içerisinde Parkinson, felç, epilepsi, dil felci, çocuk felci, sinirsel hazımsızlık, kuduz, afoni ve anosmi gibi hastalıklar bulunmaktadır. Bunların tedavisinde sinir sistemini rahatlatmaya yönelik tedavi uygulanmaktadır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları içerisinde tip1diyabet tedavisi için doktorlar kişiye özel tedavi uygulamaktadır. Bunun nedeni ise hastalığı yaşam boyu sürebilen bir hastalık olmasıdır. Bu süreçte hastalıkların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli beslenilmeli ve egzersize önem verilmelidir. Dolaşım sistemi ise vücudun genel sistemi olarak geçmekte ve hastalığın altında çok çeşitli nedenler yatmaktadır. Bunların başında sigara içme alışkanlığı ve hava kirliliği gelmektedir. Dolayısıyla tedavi sürecinde bu tür etkenlerden uzak durulması ve yaşam tarzına dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Böylece hastalıkların tedavisi hız kazanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.