Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Yaygın bir inanışa göre genellikle erkeklerde olduğu bilinen sırt ağrısı kalp çarpıntısı, aslında kırk yaş üzeri bayanlarda ölüm sebebi olarak ortay çıkar. Sırtta oluşan ağrı ile birlikte kalp çarpıntısı, kalp krizinin habercisi olabilir. Kırk yaş üzeri bayanlarda sırt ağrısı kalp çarpıntısına bağlı olarak oluşan kalp krizinden ölüm oranı erkeklerden yüzde yirmi daha fazladır. Özellikle bayanlarda bu durumun yanı sıra, nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve bayılma gibi belirtileri de yanında getirir.

Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp krizi, sırt ağrısı kalp çarpıntısı nedenleri arasında yer alır. Sırt ağrısı kalp çarpıntısı ile birlikte oluştuğunda, bir süre sonra ağrı göğüs ağrısı olarak ortaya çıkar. Genellikle vücudun üst kısmında olmak üzere bu ağrı vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkar. Göğüste başlayıp sol kola, boyna ve çeneye yayılan ağrı kalp krizinin en belirgin özelliğidir. Sırt ağrısı kalp çarpıntısı ağrısı arka arkaya oluyorsa bu kalp krizinin habercisidir. Genelde bayanlarda oluşan sırtta sıkıntılı bir ağrı ile birlikte vücutta ağırlık oluşudur. Bunların yanı sıra hastanın midesinde yanma şikâyeti oluşur. Mide yanmasına bağlı olarak kişide mide bulantısı ve kusma görülür. Bu sorunların yaşanması kalp krizi geçirildiğinin habercisidir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sırt Ağrısı Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Sırt ağrısı kalp çarpıntısı tedavisi için öncelikle doktora başvurulmalıdır. Doktor sorunun kaynağını yapacağı tetkikler ile belirler ve bun a göre tedavi yöntemi uygular. Kalp çarpıntısı ve buna bağlı olarak oluşan kalp hastalıklarının riskini en aza indirmek için dengeli ve düzenli beslenmek öncelikli yapılması gereken tedbirdir. Günlük olarak düzenli egzersiz yapmak yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Stresten uzak durmalı ve hiçbir şey için insan kendini yıpratmamalıdır. Tütün ve tütün ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol tüketimine sınır getirilmelidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar zamanında ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Sırt ağrısı kalp çarpıntısı yaşandığı zaman, oturup dinlenmeli, soğuk su içilmeli ve soğuk suyla kafa yıkanmalıdır. Sırt ağrısı kalp çarpıntısı yaşandığı zaman paniğe kapılmamalıdır. Panik yapmak hem kalp çarpıntısının şiddetini arttırır hem de süresini uzatır. Bu durumda kalp krizi riskini arttırır. Ayrıca kalp çarpıntısına iyi gelen bitkisel çözümlerde mevcuttur. Sıcak suyun içine nane ve limon konularak sıcak bir şekilde içmek, mercan köşk bitkisinin yapraklarının kaynatılarak içilmesi, lavanta çiçeğinin yapraklarının kaynatılarak içilmesi, çiftotu tohumlarının tüketilmesi kalp çarpıntısına iyi gelmektedir.