Sinirlenince Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların çeşitli sebeplerden dolayı yaşamakta oldukları sinir duygusunun neden olduğu kalp çarpıntısının nasıl belirti vereceği ve nasıl tedavi edileceği de büyük bir merak konusu olacaktır. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için gerekli açıklamaları yapacağız ve sizlere de böyle bir durumda nasıl davranmanız gerektiğinin yanıtını vereceğiz.

Kalp çarpıntısı neden meydana gelir?

Beslenme düzeni bozukluğu dışında, psikolojik durumlarda yaşanan değişimlerden kaynaklı olarak da kalp çarpıntısı meydana gelmektedir. Stres altında çalışan kişilerin yaşadıkları gerilim de bu durumu meydana getirmektedir. Ancak sinirlendiğinizde kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, bunun farklı nedenleri de olabilmektedir.

Yüksek Kolesterol: Kalp damar yapısında bozukluğu meydana getirmekte olan kolesterol hastalarında aşırı yorgunluk hissi de beraberinde gelebilir. Sabahları zor uyanan ve sürekli kafasının içinde dolgunluk hissini duyan kişilerin yaşadıkları kalp çarpıntısının nedeni de bu olabilmektedir. En çok sinirlendiğinizde meydana gelecek olan kalp çarpıntısının, kriz boyutuna ulaşıldığı dahi düşünülür.

Tansiyon yüksekliği: Diğer bir sebebi ise tansiyon yüksekliği olabilir. Kalp çarpıntısının sinirlendiğinizde yaşanması durumunda tansiyon probleminizin olup olmadığının belirlenmesi için uzman bir doktora görünebilirsiniz. Kan basıncının normal olmamasıyla da anlaşılan tansiyon hastalığına ek olarak öfke nöbetleri gelebilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden doktora görünmeniz çok daha faydanıza olacaktır.

Kahve tüketimi: Aşırı bir şekilde kahve tüketmeniz halinde kafeinin vücudunuza vereceği zararlardan birisi olan sinirlilikle birlikte kalp çarpıntısı da beraberinde gelebilmektedir. Bu durumda bünye ters tepki vererek kalp çarpıntısı şeklinde ortaya çıkaracağı bu rahatsızlıkları hissettirebilmektedir.

Sigara tüketimi: Kahvenin yanında veya ayrı olarak sigaranın tüketilmesi durumunda yine sinirlendiğiniz anda kalp çarpıntısı meydana gelebilmektedir. Yaşam şartlarınızı ağır bir hale getirecek olan bu rahatsızlıklar karşısında sizler de ne yapacağınızı şaşıracak duruma gelebilirsiniz. Sık sık tekrar eden kalp çarpıntılarının uzman doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sinirlenince kalp çarpıntısı tedavi gerektirir mi?

Sinirlendiğiniz anda meydana gelen ve kısa sürede düzelen kalp çarpıntılarının tekrar etmemesi durumunda riski yoktur. Ancak sürekli tekrar eden ve sinire yol açtığını belirttiğimiz yukarıdaki faktörlerden kaynaklanması halinde, kalp çarpıntısının mutlaka doktorların gözetiminde olması gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından kontrol altına alınması ve tedbirli olunması gerekir.

Böylece sinirlenince oluşan kalp çarpıntılarının nedenlerine göre de gerekli görülmesi halinde tedaviler gerçekleştirilecektir. Ana nedenlerinin tespit edilmesinde tüm tetkiklerin sağlık kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sizler de kalp çarpıntısı yaşamanız halinde ihmal etmeden başvurularınızı hemen yapmalısınız.