Şiddetli Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli kalp çarpıntısı durumunda kalp normal atış seviyesinin üzerinde bir ritme sahip olmaktadır. Bunun altında yatan pek çok neden mevcuttur. Bazen içilen kahve bile kalp çarpıntısını tetiklemektedir. Normalde kalp atış hızının üst sınır yüz olarak belirtilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu hız yüz kırka kadar çıkabilmektedir. Bu seviyede hastalara EKO testi, kan testi ya da tiroid testi gibi uygulamalar yapılmakta ve kalp çarpıntısının nedeni öğrenilmeye çalışılmaktadır. Genellikle kalp çarpıntısı psikolojik nedenler ya da çevresel faktörlerden dolayı meydana gelmektedir. Bununla birlikte hastalarda göğüs daralması, yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler kalp çarpıntısının habercisi olmaktadır.

Şiddetli Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp çarpıntısı nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenler psikolojik olabileceği gibi fiziksel efor sebebiyle de olabilmektedir. Psikolojik nedenlere bakıldığında sinirsel nedenler ya da duygu yoğunluğundan dolayı çarpıntı görülmektedir. Özellikle endişe ve korku anlarında şiddetli kalp çarpıntısı görülme olasılığı artmaktadır.

Stres altında olan kişilerde kalp çarpıntısına daha sık rastlanmaktadır. Beyinde fiziksel stres ile psikolojik stres birbirinden ayrılmadığından dolayı direkt kalbi etkilemekte ve bu da çarpıntıya yol açmaktadır. Bundan dolayı stresle mücadele etmenin öğrenilmesi ve stresli ortamlardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca can sıkan, endişe ve korku veren hallerden de kaçınılması şiddetli kalp çarpıntısı riskini en az seviyeye indirmektedir.

Şiddetli Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Şiddetli kalp çarpıntısı belirtileri incelendiğinde bunlar içerisinde göz kararması, göğüs sıkışması, baş dönmesi, hafif derecede terleme, kalp atışının belirgin şekilde hissedilmesi, gibi belirtiler yer almaktadır. Bunların yanı sıra bazı kişilerde belirti olarak göğüs ağrısı, cilt renginin solması ve göğüs sıkışması da görülmektedir. Bu belirtiler yaşandığında kalp ihtiyaç duyulan kanı düzgün şekilde pompalayamamaktadır.

Belirtiler ortaya çıktığında hastaya birtakım testler yapılmakta ve EKG çekilmektedir. Buna ek olarak yirmi dört saat boyunca hastanın kalp atış ritmi takip edilmektedir. Ayrıca efor testi yapılarak kalp damarlarda sıkıntı olup olmadığı da gözden geçirilmektedir.

Şiddetli Kalp Çarpıntısı Ve Tedavisi

Şiddetli kalp çarpıntısı tedavisi hastalığın nedenine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer bir hastalık nedeniyle çarpıntı meydana geliyorsa bu hastalığı geçirmeye yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bunun aksine kalp çarpıntısı psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkıyorsa hastaya gerek ilaç tedavisi gerekse psikolojik destek uygulanarak rahatlaması sağlanmaktadır. Bu sayede şiddetli kalp çarpıntısı görülme olasılığı daha da azalmaktadır.