Şeker Kalp Çarpıntısı Yapar mı

İnsanların kalp çarpıntısı yaşamasının çeşitli nedenleri vardır. İşte kişilerin, bu nedenler arasında şekerin yer alıp almadığını bir hayli merak etmekte oldukları görülecektir. Bu konuda bilinmesi gereken çok önemli noktalar vardır ve sürekli tekrar etmesi halinde mutlaka doktorla görüşmeleri gerekmektedir. Çünkü belirtilerin ve tedavinin bu sayede şekillenmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Şeker kalp çarpıntısı yaptığında belirtiler

Şekerle birlikte kalp çarpıntısı artıyorsa, bunun yanında bazı belirtileri verdiği de görülecektir. Baygınlık hissinin yaşanması, aşırı derecede yorgunluk hissi veya omuzda yayılan ağrı hissinin, baş dönmesi gibi belirtileri vermesi halinde hemen uzman bir doktora görünmek son derece önemlidir.

Şeker kalp çarpıntısını arttırıyor

Eğer sizler de tatlı, çikolata veya şeker yediğinizde kalp çarpıntınız artıyorsa, mutlaka doktora görünmeli ve şekerinizi ölçtürmelisiniz. Bununla birlikte stresten veya diğer nedenlerden kaynaklanabilecek olan kalp çarpıntılarının da nedenini en doğru şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda nedenlerini öğrenmeden doğru bir tedavinin başlamayacağı konusunda dikkatinizi önemli bir noktaya çekmek istiyoruz.

Şeker hastalarında idrar çöktürücü ve diğer özelliklerde olan bazı ilaçların çarpıntıya neden olduğu görülmektedir. Aynı zamanda troid hormonu için de aynı şey söylenebilmektedir. Böyle durumlarda kişilerin ani bir şekilde yaşayacakları kalp çarpıntılarının meydana gelmesi son derece korkutucu olacaktır.

Şekerin kalp çarpıntısına neden olması ve tedavisi

Şeker hastalığının kalp çarpıntısına neden olduğu durumlarda, şeker diyetine başlanması gerekecektir. Şekerli yiyecekler nedeniyle yoğunlaşan çarpıntılardan kurtulması için bu yöntem izlenecektir. Aşırı stres, uykusuzluk, heyecan yaşanması veya korku uyulması da yine buna neden olabileceği gibi, sürekli tekrar etmesi halinde ise başka hastalıkları da gösterebilmektedir.

Hamile bayanlarda da kan şekerinde görülen dengesizlik nedeniyle kalp çarpıntısı yaşabilmektedir. İhtiyaç duyduğu şekerli gıdaları tüketmeye başladığında şiddetlenen kalp çarpıntısı normal olarak görülmemelidir. Anne adayının hem kendi sağlığı, hem de bebeğinin sağlığı için tam zamanında doktora görünmesi gerekmektedir. Gebelikte de yapılabilen şeker testlerini yaptırması son derece önemli olacaktır. Böylece hangi besinleri tüketmemesi gerektiğine dair doktor kontrolünde gerekli yanıtları alabilecektir. Bu da sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirmesi aşamasında son derece etkili olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.