Şeker Hastalığı İlaçları Kullanımı ve Faydaları

Şeker Hastalığı İlaçları, Kullanımı ve Faydaları

Kronik bir hastalık olan şeker hastalığı ömür boyunca tedavi gerektiren hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu tedavide amaç kan şekeri seviyesini belli bir seviyede tutmaktır. Tip1 ve tip2 olarak ayrılan diyabet hastalarında ilaç tedavisi tip 2 diyabet hastalığı için uygulanmaktadır. Tip 1 şeker hastalığında ise insülin uygulaması yapılmaktadır. Tip 2 şeker hastalığında öncelikle hastalara diyet ve egzersiz programı verilmektedir. İlaç kullanımına ise düşük dozlarda başlanmakta ve kan şekeri seviyesine bağlı olarak doz artırımı yapılmaktadır. Ağızdan alınan haplar sayesinde kan şekeri düşürülerek kontrol altına alınmaktadır.

Şeker hastalığı için verilen ilaçlar çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bunlar arasından en uygun olanı doktor tarafından seçilmekte ve çeşitli tavsiyeler ile hastaya verilmektedir. Böylece vücuttaki şeker seviyesi dengelenmektedir.

Şeker Hastalığı İlaçları Kullanımı

Şeker hastalığı ömür boyu süren bir hastalık olduğundan dolayı verilen ilaçların düzenli şekilde kullanımı da önem taşımaktadır. Hastaların yüzde onu ile yirmisi arasında ilaç kullanılmasına rağmen istenilen sonuç elde edilememektedir. Bunun nedenleri ise ilaçları zamanında almamak, enfeksiyon oluşumu ve stres olarak belirtilmektedir. Bunların yanı sıra ilacın artık etki etmemeye başlaması ya da pankreastaki insülin hormonu salgılayan beta isimli hücrelerin azalması da ilaçların faydasını azaltmaktadır. Böyle durumlar söz konusu olduğunda bilinçsizce ilaç değiştirilmemeli, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Şeker Hastalığı İlaçları Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker hastalığı ilaçları kullanmaya başlamadan önce hangi ilacın ne dozda kullanılacağı iyice öğrenilmelidir. Beklenmeyen herhangi bir yan etki meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Başta diyabet ilaçları olmak üzere tüm ilaçların tarihleri kontrol edilmeli, tarihi geçen ilaçlar kullanılmamalıdır. İlaçlar serin yerde muhafaza edilmelidir.

Eğer ilaç kullanacak olan kişiler karaciğer ya da böbrek hastası ise bu durum doktora bildirilmelidir. Gerekli durumlarda ilaç yerine insülin verilmektedir. Şeker hastalığının seviyesi kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden dolayı başkasına ait diyabet ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra bu tür ilaçlar sürekli olarak içileceğinden dolayı doktor önerisi olmadığı sürece ilaç kullanımına aksatmadan devam edilmelidir.

Şeker Hastalığı İlaçları Faydaları

Şeker hastalığı ilaçlarının faydaları ile ilgili bazı insanlar bu ilaçların zayıflattığına dair düşüncelere sahiptir. Bazı tip 2 diyabet ilaçlarının yan etkilerinde zayıflama bulunduğundan dolayı insanlar zayıflamak amacıyla bu ilaçları kullanabilmektedir. Ancak bu son derece yanlış bir davranıştır ve vücutta ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hiçbir ilaç doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.