Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit adı verilen virüs tarafından oluşturulan karaciğerin iltihabi hastalığı olan sarılık hastalığı, genellikle halk arasında sarılık ile karıştırılır. Bazı hastalıklar sarılık belirtisi gösterir. Ancak, viral hepatit ile bu sarığın ilgisi yoktur. Sarılık hastalığının A,B,C,D,E ve G ile tanımlanan farklı türleri bulunmaktadır.

Sarılık Hastalığı Belirtileri

Sarılık hastalığı belirtileri arasında, ilk olarak vücutta kırgınlık ev ateş görülür. Bunun yanı sıra, göz aklarının ve cildin sarı renk alması, ağız içinin sarı renk alması, idrar renginin koyu sarı ile kahverengi arasında olması gibi belirtiler görülür. Hastanın dışkısı açık renge dönerek kil rengini almakta ve çok kötü kokmaktadır. Bulantı, kusma, üşüme, nefes almada zorlanma gibi belirtiler de görülür. Ayrıca, safranın cilt altında toplanmasından dolayı ciltte kaşıntılar meydana gelir. Yeni doğan bebeklerde görülebildiği gibi, yetişkinlerde de sarılık görülebilir. Bebeklerde bazen anne sütünden kaynaklı sarılık olabileceği ve anne sütünün kesilmesi ile sarılığın düzeleceği gibi, bazen de anne sütünün eksik olmasından dolayı sarılık olmaktadır. Yetişkinlerde görülen sarılık ise, aşırı alkol alımı sonrası karaciğerin tahribata uğraması, safra kesesinden kaynaklın problemler, pankreas kanseri ve viral hepatitler nedeniyle olabilir.

Sarılık Hastalığı Tedavisi

Sarılığın türlerine göre sarılık hastalığı tedavisi uygulanır. Sarılık hastalığı bilinen dört nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler ortadan kaldırılarak hastalığın tedavisi yapılır.

l Hemolitik sarılık tedavisi; alyuvarların tahrip olması sonucu safranın kana karışması ile nedeniyle görülür. Hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale ile dalak alınarak hastanın rahatlaması sağlanır. Hastalığın ağır seyretmediği durumlarda cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Yıl içinde birkaç sefer B12 takviyesi ve folik asit takviyesi yapılması uygundur.
l Hepatik sarılık tedavisi; bu sarılık türünde, virüs nedeniyle karaciğer iltihaplanır ve görevini yerine getiremez. Hepatit B ve C olarak adlandırılan bu hastalığa ilaç tedavisi uygulanır. Verilecek olan ilaçlar karaciğerin hasarını önleyerek virüsün üremesini durduracaktır. Hafif seyreden hastalıklarda iğne tedavisi uygulanır.
l Obstrüktif sarılık tedavisi; genellikle yetişkinlerde görülen bu rahatsızlık safra kanallarının tıklanması sonucu oluşur. Safra kesesinin cerrahi müdahale ile alınması sonucu tedavisi yapılır. Pankreas kanseri nedeniyle bu hastalık yaşanıyorsa cerrahi müdahale yapılabilir.
l Yeni doğan sarılığı tedavisi; genellikle iki hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak doktor tarafından yakından takip edilmelidir. Bilirubin seviyesi yüksek olan bebekler floresan ışığı altında tedavi edilmelidir. Bu yöntem ile bilirubinin eriyerek idrarla dışarı atılmasını sağlar. Bu tedavi yönteminde bebeklerin gözleri ışıktan korunmalıdır. Kan uyuşmazlığına bağlı olarak bilirubin artmışsa kanı değiştirilmelidir. Bebekler doğumdan itibaren bir iki hafta gözlemlenerek erken yapılacak olan müdahaleler kalıcı sorunların da önlenmesine yardımcı olacaktır.