Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle 50 yaş üzeri kişilerde görülen ve gözün retina kısmında oluşan bozulmaların yol açtığı bir hastalık olan sarı nokta hastalığı, tıp dilinde makula dejenerasyonu olarak adlandırılmaktadır. 65 yaş üzeri her on kişiden birinde olduğu düşünülen bu hastalık görme problemlerine yol açmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri, görme alanının orta noktasında başlayan puslu ve bulanık görüş, hastalığın ilerlemesi ile görme alanının tamamına yayılır. Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında, görme alanında kör noktaların oluşmaya başlaması, düz çizgileri dalgalı görmek, renklerin ve detayların zor görülmesi, daha güçlü ışığa ihtiyaç duyma, derinlik algısında kayıp yaşanması, yoğun ışığa adapte olamama ve nesnelerin bir gözde diğerine göre daha küçük algılanması görülür.

Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri

Kuru tip sarı nokta hastalığının nedenleri arasında yaşlılık ve artık birikimi bulunmaktadır. Yaşlılıkla beraber gözün arkasında bulunan makula bölgesindeki hücreler zamanla zayıflar ve bu durum kuru tip sarı nokta hastalığına neden olur. Ayrıca göz retinasında birken artıklar tortulaşmaya başlar. Bu tortular katman oluşturur ve merkezi görüş bu şekilde kaybolur. Islak sarı nokta hastalığı nedenleri arasında ise, vücut faaliyetleri sonucu birken tortular gözde kan damarları oluşturmaya başlar ve bu da makula bölgesinde oluşunca o bölgeye zarar vermeye başlar ve sarı nokta hastalığına neden olur.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Kuru tip sarı nokta hastalığında, görme alanının dışında kalan bölgelerin yardımıyla görüş devam eder ve tamamen görme kaybı oluşmaz. Bu durumda, görme aparatları kullanılabilir. Büyüteçler, mercekler, parlak okuma ışıkları, ekran okuma yazılımları ve okunan bölgelerin büyük puntolarla yazılması bu konuda yardımcı olacaktır. Sarı nokta hastalığı tedavisi için, portakal, kivi, domates, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi ile C, E ve A vitamini alımını arttırır ve kuru tip sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Islak tip sarı nokta hastalığına yakalanma riskini azaltır. Şeftali, mısır ve mango tüketerek de lutein ve zeaksantin gibi minerallerin alınması da aynı etkiyi gösterir. Anti VEGF ilaçlar sayesinde gözde yeni damar oluşumunun önüne geçilebilir. Ayrıca fotodinamik tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavide, koldaki damarlardan ışığa duyarlı veteporfin ilacı verilir ve bu ilaç makuladaki hücrelere bağlanır. Daha sonra göze düşük kuvvetteki lazer ışını gönderilir ve ilaç bu ışını emerek aktifleşir. Bunun sonucunda olağan dışı gelişen damarlar yok olur. Son olarak cerrahi müdahale uygulanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.