Saçta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saçta Sedef Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Saç diplerinde pul pul dökülen yaraların oluşması ile saçta sedef hastalığı oluşmaktadır. Saç diplerindeki deride oluşan bu rahatsızlık nedeniyle, saç derisi hafif pembe bir renk alır ve pul pul parlak kepekler oluşur. Saçta sedef hastalığı belirtileri arasında, saç diplerinde kan toplanması, kaşıntı ve saç diplerinde kuruluk oluşarak pul pul dökülmeye başlar. Bulaşıcı bir hastalık olmayan sedef hastalığı, deriyi aşırı kaşımak ve güneşte fazla durmak nedeniyle etrafa yayılır. Sadece saç diplerinde değil, dirseklerde, dizlerde ve sırtta görülebilir. Vücutta oluşan sedef hastalığı her ne kadar zararsız olsa da kötü bir görünüme neden olduğu için hastalarda psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Bazı hastalarda eklemlerde görülen iltihaplanmalar neticesinde sedef hastalığı ortaya çıkabilir. Genellikle 30 ile 50 yaş arası insanlarda görülür. Ayrıca, sedef hastalığı olanların çocuklarında ve akrabalarında da görülme olasılığı çok fazladır.

Saçta Sedef Hastalığı Nedenleri

Sebebi bilinmeyen bir hastalıktır. Baharat ve acı yenilmesi ile bazı cilt hastalıkları oluşmaktadır. Ancak, sedef hastalığının bununla hiçbir ilişkisi yoktur. Sedef hastalığı nedenleri arasında;

l Başlıca sebepleri arasında psikolojik nedenler gelmektedir. Günlük yaşamdaki aşırı stres ve çevresel etkenler sedef hastalığına neden olmaktadır. Bu hastalık ile ilgili birçok neden ortaya atılmış olsa bile hastalığın bilinen bir nedeni yoktur. Deri metabolizmasındaki değişimlerden oluştuğu bilinmektedir.
l Hastalığa yatkın olan deri aşırı sıkıntı sonucu kaşınmayla ortaya çıkar. Aile içindeki kavgalar, sevgisizlik ve aile içindeki ilişki bozukluğu hastalığı tetikleyen nedenlerdendir.
l Saç derisinin zedelenmesi sonucu mikrop kapması ile sıkıntı ve gerginlik sonucu olur.
Saçta Sedef Hastalığı Tedavisi

Hastalığın kesin nedeninin bilinmemesinden dolayı, saçta sedef hastalığı tedavisi yoktur. Her ne kadar cilt ve deri doktorlarına gidilse de bu doktorların uygulayacağı kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Saç derisindeki pullanmayı önlemek amaçlı, ilaçlar kullanılır. Katran içeren kremler, kortizonlu kremler önerilir. Bunun yanı sıra deri altına enjeksiyon ile uygulanan kortizon tedavisi, sedef hastalığını oluşturan hücreleri az da olsa yavaşlatır. Saç derisinin nemli ve yumuşak tutulması da fayda sağlayabilir.

Saçta Sedef Hastalığına İyi Gelen Öneriler

Sedef hastalarının beslenmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Balık, hindi, tavuk ve diğer deniz ürünleri tüketilmelidir. Sigara ve alkol kullanımının bırakılması, şeker, kırmızı et ve hayvansal yağlar tercih edilmemelidir. Vitamin testi yaptırılmalı ve eksik vitaminler destek tedavi ile yerine konulmalıdır. Özellikle A vitamini içeren yağlar hastalıklı bölgede kullanılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.