Ruh Ve Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çalışma yoğunluğu, maddi sıkıntılar ve şehir yaşamının olumsuz koşulları nedeniyle toplum içerisinde psikolojik sorunlar giderek artmaktadır. Çoğu kişi, psikolojik sıkıntılarla boğuştuğu halde, içerisinde bulunduğu durumu kabullenmek istemez. Oysa ruhsal sorunlar, günümüzde çoğu kişide karşılaşılan olağan bir sorun haline gelmiştir.

Ruh ve sinir hastalıkları, klinik olarak tedavi gerektiren bir davranış bozukluğunun varlığı demektir. Ruh ve sinir hastalıkları kapsamındaki hastalıklar, uygun şekilde tedavi edilmezse, ilerleyen dönemlerde ağır davranış bozukluğu ve intihara kadar giden dengesiz ruh haline sebep olabilir.

Halk Arasında Sık Karşılaşılan Psikolojik Rahatsızlıklar

Anksiyete: Panik atak, herhangi bir travmaya sonrası oluşan psikolojik bozukluklar ve sosyal yaşam fobilerini kapsayan ruh halidir. Kaygı bozukluğu olarak adlandırılan anksiyete, kişinin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğu gibi, yaşam kalitesini de ileri derecede bozmaktadır.

Depresyon: Ruh ve sinir hastalıkları deyince, herkesin aklına ilk olarak depresyon gelmektedir. Herkesin, maddi manevi birçok sıkıntısı vardır ve bu sıkıntılar bazen içinden çıkılmayacak bir hal alır. Bu durumda kişiler, kendini ailesi dahil tüm yaşamdan soyutlayarak kendi kabuğuna çekilir ve duygusal dalgalanma yaşar. Tehlikeli bir durumdur.

Bipolar bozukluk: Duygusal dengesizliklere bağlı ileri derecede davranış bozukluğudur. Önlemi alınmadığı takdirde intihara kadar gidebilir.

Yeme bozuklukları

Cinsel yaşamla ilgili bozukluklar

Uyku bozuklukları

Bağımlılıklar, belli başlı ruh ve sinir hastalıklarıdır.

Ruh ve Sinir Hastalıklarının Belirtileri

Ruh ve sinir hastalıklarının belirtileri arasında ilk sırada, kişinin kendini özel yaşamdan ve sosyal yaşamdan soyutlaması vardır. Kişilerin, yaşadıkları ağır travmalara karşı geliştirdiği üzüntü, agresiflik ve nefret gibi tepkimeler, psikolojik bir rahatsızlığın var olduğunun açık göstergesidir.

Karamsarlık, ruh ve sinir hastalıklarının ortak belirtisidir. Geleceğe dair karamsarlık ve kaygı durumları, kişide ağır psikolojik rahatsızlık oluşturduğu gibi, fiziki yönden de sağlığının bozulmasına sebep olur.

Ruh ve sinir hastalıklarıyla mücadele eden kişiler, özgüven kaybı yaşarlar. Ayrıca, her durumda mutsuz olurlar. Uyku gereksinimleri azalır. Tüm bu belirtilerin haricinde, iştahsızlık, çarpıntı, ağız kuruluğu, idrara sık çıkma, titreme ve terleme gibi olumsuz durumlar, ruh ve sinir hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ruh ve Sinir Hastalıklarının Tedavisi

Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisi, hastalığın türüne göre yapılmaktadır. Bazı durumlarda, belirli seanslarla alanında uzman bir psikoloji ya da psikiyatri uzmanıyla yüz yüze konuşma şeklinde tedavi gerçekleştirilir. Daha ağır vakalarda ise, ilaç tedavisine başvurulur. Psikolojik rahatsızlığı ileri seviyede olanlar, mutlaka etkili bir terapi ve tedavi sürecine tabi tutulmalıdır.