Roza Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Roza Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bir cilt hastalığı olan roza hastalığı, özellikle kadınlarda daha sık olarak görülmekte ve bahar aylarında yüzde ve vücudun diğer kısımlarında kızarıklık olarak ortaya çıkmaktadır. Halk arasında roza ya da gülleme hastalığı olarak bilinir ve bulaşıcı değildir. Hastalığın en önemli sebepleri arasında psikolojik etmenler yer almaktadır. Hastalık her yaş grubunda görülebileceği gibi özellikle 30-40 yaşlar arası kadınlarda daha sık görülmektedir. Hastalık tedavi edilmediği takdirde göz sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Roza Hastalığı Nedenleri

Roza hastalığı nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Başlıca nedeni olarak genetik yatkınlık faktörü düşünülmektedir. Enfeksiyon ya da alerji ile bir alakasın yoktur. Bu hastalığa yakalananların aşırı sıcakta kalmamaları ve içecekleri içerken sıcak içmemeleri önerilir.

Roza Hastalığı Belirtileri

Roza hastalığı belirtileri arasında, yüzde başlayan ve vücudun birçok noktasına yayılan kızarıklıklar şeklinde olur. Kızarıklıkların artması ile gözde de batma hissi ve kaşıntı gibi rahatsızlıklar görülür. Roza hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarda kızarıklıklar gelip geçici olurken, bazı hastalarda ise kızarıklıklar yoğun ve kalıcı olabilmektedir. Hastalığın ileri evresinde vücutta lezyonlar ve döküntü oluşur. Bazen de yüz ve burunda şişlik görülebilir.

Roza Hastalığı Tedavisi

Tolumda sık görülen roza hastalığı, gerekli önlemelerin alınması sonucu etkisini daha az hissettirecek olan bir hastalıktır. Roza hastalığı tedavisi için kaşıntının azaltılmasına yönelik olarak antibiyotikli losyon ve kremler kullanılır. Hastaların tedavi süresince sık sık ılık duş almaları gerekir. Birçok hastanın tedaviye bile gerek kalmadan kendiliğinden iyileştiği de görülmektedir. Özellikle açık tenli kişilerde hastalık ay süresinde tekrarlayarak sürekliliğini korumaktadır. Bu nedenle açık tenli kişilerin güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmaları gerekir.

Roza Hastalığını Önleme Yolları

Hastalığın tek bir nedeni olmasa da bu hastalığa yatkın olan kişilerin güneşten ve aşırı sıcaktan korunması gerekir. Roza hastası olanların banyolarını yaparken sıcak sudan sakınmaları ve ılık banyo yapmaları gerekir. Çok sık olarak hamama veya saunaya gidilmemesi gerekir. Çünkü çok sıcakta hastalığı tetikleyen faktörlerdendir. Bunların yanı sıra beslenme alışkanlıkları da Roza hastalığına neden olmaktadır. Çok baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi hastalığı tetikleyebilir. En önemli neden olan stresten uzak durmak gerekir. Hastalığın alevlenme dönemi denilen dönemde özellikle stresten kaçınmak gerekir. Hastalığın bitkisel tedavisinde süpürge otu kullanılabilir. Süpürge tohumu ezilerek, bitki çayı olarak tüketilirse Roza hastalığına iyi gelmektedir. Ciltteki kabarcıkları kaşımak hastalığın iz bırakmasına neden olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.