Romatolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Romatolojik Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal hastalıkları konu alan dala Romatoloji, bu dalın uzmanına da Romatolog ya da Romatoloji uzmanı adı verilmektedir. Romatizmal hastalıklar genellikle ağrılı olurlar. Ancak, az ağrı ya da hiç ağrı olmayan romatizmal hastalıklar da vardır. Bu hastalıkların tedavisinde genellikle Romatoloji uzmanı, fizik tedavi uzmanı, Rehabilitasyon uzmanı ekip olarak çalışırlar.

Sık Görülen Romatizmal Hastalıklar

l Behçet hastalığı,
l Damarlarda oluşan iltihaplar,
l Romatoid artrit,
l Bağ dokusunda oluşan rahatsızlıklar,
l Akut eklem romatizması,
l Reaktif artritler,
l Kristal artritler,
l Ailesel Akdeniz ateşi,
l İnfeksiyöz artritler
l Dejeneratif ve metabolik hastalıklar,
l Amilodioz
Romatolog Nedir?

Tüm romatizmal hastalıklar ile eklem iltihapları gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzman hekime Romatolog ya da Romatoloji uzmanı adı verilir. Bu hekimler 5 yıl dahiliye uzmanlığından sonra 3 yıl romatoloji eğitimi alarak Romatolog olurlar. Romatoloji uzmanının uzmanlık alanına, tüm bedeni ilgilendiren ve eklemlerde oluşan rahatsızlıklar, kas-iskelet sistemi problemleri girer. Romatologlar aynı zamanda dahiliye mütehassısı olduklarından romatizma hastalarında sık görülen, kalp, karaciğer, mide, böbrek, akciğer gibi iç organların tedavisi ile de ilgilenirler.

Romatizma ve Artrit Nedir, Nasıl Oluşur?

Kas, kemik, tendon ve eklemlerle bunların etrafındaki bağ dokusunda oluşan ağrılara romatizma adı verilir. Bölgesel ağrılarda oluşabilir. Oluşan ağrılar her zaman altta yatan bir hastalıkla açıklanamayabilir. Romatizmal hastalıklar, tüm artrit ve romatizma tipli hastalıkları ifade eden genel bir ifadedir. Romatizmal hastalıkların sayısı 150 civarındadır.

Eklem ağrıları ile birlikte eklemlerde oluşan iltihabi durumlara artrit adı verilir. Eklemlerde şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı, eklem hareketlerinde kısıtlılık gibi durumlar eklem iltihaplarının belirtileri arasında yer alır. Romatizma ve artrit hastalıklarının nedenleri hakkında çok fazla bilgi yoktur.

l Genetik Faktörler; romatizmal hastalıklara yakalanmada genetik alt yapı birden fazladır. Bu nedenle biraz karmaşıktır.
l Çevresel Faktörler; bazı virüs ve bakterilerin bağışıklık sistemini bozduğu ve bu nedenle oluştuğu düşünülmektedir. Kimyasal bazı etkenlere de maruz kalma sonucu rozmatizmal hastalıklar oluşabilmektedir.
l Fizyolojik Faktörler; hormonal yapı ve hastanın yaşı da romatizmal hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.
Romatolojik Hastalıkların Tedavisi

Romatolojik hastalıkların tedavisi, eğer iltihaplanma yoksa kortizon içermeyen ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra, fizik tedavi, rehabilitasyon, nöroloji, ortopedi ve bazen de psikiyatri bölümlerinden destek alınır. İltihaplı eklem romatizmaları tamamen iyileşebilmektedir. Ancak, bazı durumlarda alevlenme görülmektedir. Hastanın doktoru ile uyum içinde olması ve doktorun söylediklerini harfiyen yerine getirmesi tedavi için çok önemlidir. Erken teşhis ve tedavi ile eklemlerde oluşabilecek deformasyonların ve sakatlıkların önüne geçilebilir. Romatolojik hastalıklar erken teşhis ve tedavi gerektiren hastalıklardandır. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken hastalıklardandır.