Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde en çok görülen hastalık prostat olduğu gibi, kadınlarda en çok görülen hastalık da rahim hastalıklarıdır. Ciddiyet derecesi değişen farklı yapıda rahim hastalıkları vardır. Bunların içinde en önemlisi rahim kanseridir. Rahim kanseri, ölümcül bir hastalık olmakla birlikte, erken teşhis edildiğinde, günümüz tıbbi teknolojik gelişmeleri dolayısıyla tedavisi mümkündür.

Rahim Hastalıklarının Nedenleri
HPV virüsü, rahim kanserine neden olan temel virüstür. Rahim içi ve rahim ağzını tutan bir kanser türü olarak, yetersiz hijyen ve çevresel etmenler nedeniyle görülme sıklığı artar. Daha çok 50 taş üstü bayanlarda görülür. İstisnai olarak daha genç yaşlarda da görülme ihtimali vardır.

Rahim Kanserinin Belirtileri
Rahim kanserinin belirtileri oldukça şiddetlidir.

Vajinal akıntı: Kanserin en önemli belirtisidir. Rahim kanseri hastası olan bir kişiden körü kokulu, sulu ve hafif kanlı şekilde akıntı gelebilir.

Cinsel ilişki sonrasında kanama: Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve ilişki sonrası kanama, rahim kanserini işaret edebilecek belirtilerdir.

Menopoz sonrası kanama: Menopoza girmiş kadınlarda görülen kanama, rahim kanseri belirtilerindendir.

Kabızlık: Kabızlık da diğer belirtiler gibi rahim kanserinin belirtileri arasında olup, daha çok hastalığın ilk dönemlerinde görülür.

İştahsızlık: Oluştuğu bölge haricinde vücudun diğer organlarını da etkilediğinden, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak kişide iştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir.

Rahim kanserinin tedavisi, hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Eğer hastalık ilk evrelerindeyse cerrahi operasyonla tedavi edilebilir. Ancak, ileri evrelerdeki, rahim kanseri, radyoterapi ve kemoterapi gibi hastalığın ilerlemesini önleyici tekniklerle tedavi edilir. Belki sonrasında operasyon düşünülebilir.

Rahim hastalıkları, sadece rahim kanseriyle sınırlı değildir. Farklı yapıda çeşitli rahim hastalıkları vardır.

Çikolata kisti, rahim sarkması ve miyomlar, kadınlarda sık karşılaşılan rahim hastalıklarıdır.

Rahim sarkması, daha çok sık doğum yapan kadınlarda görülmektedir. Öyle ki, sarkma bazen dışarıdan bile görülebilecek derecededir. Rahim sarkması hastalığı bulunanlar, bazen öksürük ve hapşırık sırasında istem dışı idrar kaçırabilirler. Ayrıca, zaman zaman idrar yapmada zorlanabilirler.

Miyomlar ise, oluşum nedeni kesin belli olmayan hastalıklardır. Doğum kontrol haplarının kullanımı ve sık gebelik, oluşumunda etkin rol oynamaktadır.

Rahim hastalığının türü ne olursa olsun, belirtileri birbirine benzemektedir. Hemen her hastalıkta kötü kokulu ve hafif kanlı akıntı, halsizlik, kasık ağrısı ve adet kanamalarında dengesizlik gibi belirtiler görülür.

Rahim hastalıklarının tedavisi ise, hastalığın türüne ve hangi seviyede olduğuna göre yapılır. En tehlikeli rahim hastalığı rahim kanseri olmakla birlikte, her hastalık için ayrıntılı bir tedavi planı çıkarılarak süreç yürütülmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.