Pozitif Yaşam Derneği

Pozitif Yaşam Derneği

Ülkemizin içinde bulunduğu durumlar nedeniyle bu aralar şüphesiz ki hepimizin pozitif bakmaya ve olaylara daha kontrollü olarak yaklaşmaya ihtiyacımız var. Birçok şeyi araştırmaya önem vermediğimiz için birçok konuda bilinçsizce hareket ediyoruz. Bu konunun farkında olan kişilerden oluşan Pozitif Yaşam Derneği de halkımızı birçok konuda bilinçlendirmek için kolları sıvamış durumda. Dernek, seksenli yılların ortalarında gündeme gelen HIV virüsüne yakalanmış olan kişilerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi bilen kişiler ve uzmanlar tarafından oluşan büyük bir ekibe sahiptir. Bu uzmanlar ve yetkililer belirli zamanlarda etkinlikler düzenleyerek halkı bu konu hakkında bilgilendirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Pozitif Yaşam Derneğinin Faaliyetleri

Dernekte birçok doktor ve bu konuda uzman kişiler bulunduğu için zaman zaman bu kişiler çeşitli illerde okulları ziyaret ederek gençleri HIV virüsü hakkında bilgilendirmek amacıyla konuşmalar yapmaktalar. Bu konuşmalar sayesinde birçok gencin HIV virüsüne bakış açısı değişiyor ve HIV ile yaşayan kişilerin sağlık alanında uğramış oldukları haksızlıklar hakkında bilgi ediniyorlar. Bu konuda bilgilenen kişilerin virüse olan yaklaşımları ve HIV taşıyan bireylere karşı olan yaklaşımları da daha pozitif olmaktadır. Özellikle ülkemizde hastalıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığı için insanlar HIV hastalığı taşıyan kişilere karşı büyük bir önyargı ile yaklaşabiliyor. Pozitif Yaşam Derneği de tam olarak bu soruna el atmak ve insanları bu konu hakkında bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalar sürdürüyor.

Derneğin Hizmetleri

Pozitif yaşam derneği tarafından HIV ile yaşayan bireylere birtakım özel destekler sağlanmaktadır. Bu sayede bu bireyler çeşitli hizmetlerden faydalanarak daha rahat bir yaşam sürmek fırsatı elde ediyorlar. Dernek bireylere psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık gibi hizmetler de sağlayarak sorunlar yaşayan kişilerin bu dertlerini atlatması noktasında onlara yardımcı oluyor. Ayrıca acil ilaç desteği de sağlayarak maddi gücü yetmeyen bireylere çeşitli yardımlar da sağlanmakta. Zaman zaman düzenlenen seminer ve toplantılar sayesinde çeşitli sorunlar yaşayan bireylerin problemlerini aşmaları sağlanıyor. HIV ile yaşan kişiler ve onların yakınları derneğin sunmuş olduğu imkanlar ve hizmetlerden ücretsiz bir şekilde faydalanma imkanına sahiptir. Bu imkanlardan faydalanmak için derneğin destek hattını arayabilir ve yardım alabilirsiniz.