Penis Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Penis Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Erkek genital organı olan peniste çeşitli nedenlere bağlı olarak hastalıklar görülmektedir. Erkek üreme ve cinsel ilişki organı olan penis, üstlendiği görev itibari ile çeşitli hastalık tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık penis yolu ile bulaşmaktadır. Bunun dışında bulunduğu bölge ve sürekli nem altında olması ve özellikle yaz aylarında oluşan tahrişler penis hastalıkları açısından erkeklerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Tahrişler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle de birçok penis rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Penis Hastalıkları Nelerdir?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan penis hastalıkları, erkeklerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu hastalılardan başlıcaları aşağıdadır:

l Genital Siğiller; erkelerde son yıllarda en fazla doktora başvurma sebebi olarak ortaya çıkan penis siğilleri, HPV adlı virüs yolu ile penise bulaşan siğillerin neden olduğu bir hastalıktır. Genellikle 15-25 yaş arasındaki aktif erkeklerde görülen bu hastalık çok sinsi bir hastalıktır. Birçok erkek tarafından da taşıyıcılığı yapılmaktadır. Hastalık oluşumunu tamamlayana kadar herhangi bir belirti vermez. Bulunduğu yerler, penisin başı, sünnet kısmı, penisin yanlarındaki oyuk kısımlar ve idrar yapılan delikte ortaya çıkar.
l Genital Uçuk; penis hastalıkları arasında ilk sıralarda olan genital uçuklar, peniste meydana gelen yaralardır. HPV adlı virüs ile bulaşan bu hastalık genellikle cinsel ilişki yolu ile bulaşmaktadır. Genellikle 10gün içinde iyileşen genital uçukların tekrar etme oranı da yüksektir. Virüs yerleşip, rahatsızlık ortaya çıkana kadar hastalık belirti vermez. Ancak daha sonra yüksek ateş, kasık ağrısı ve kaşıntı gibi belirtiler verir. Tedavisi için kremler kullanılır.
l Uyuz; sert kıl yapısına bağlı olarak görülen bu hastalık, genital bölgede, penis başında ve kasık aralarında geçmeyen kaşıntı şeklinde olur. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık içinde krem tedavisi uygulanır.
l Penis Biti; yine cinsel ilişki yolu ile bulaşır ve penis kıl köklerinde kırmızı ve koyu kahverengi yapısı ile kaşıntı ve deri döküntüsüne neden olur. Bunun tedavisi de genital bölgenin temizlenip dezenfekte edilmesiyle ve eş tedavisi ile mümkündür.
l Sedef Hastalığı; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen bu hastalık peniste de meydana gelmektedir. Peniste ve testis torbalarında görülen bu hastalık doktor gözetiminde tedavi edilmelidir.
l Penis Alerjisi; cinsel yolla bulaşan bu hastalıkta, kullanılan prezervatif nedeniyle ortaya çıkan alerjenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Kalitesiz korunma yöntemleri ve birden fazla partner edinmek bu hastalığa davetiye çıkarır.
l Penis Kanseri; çok nadir görülen bir kanser türü olan penis kanseri, peniste oluşan iltihabın tedavi edilmemesi, birden fazla partner edinmek ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek suretiyle oluşur. Genellikle 50 yaşından büyüklerde görülen bu hastalık, genç yaşlarda da görülebilmektedir. Bu hastalık kemoterapi ve lazer ile tedavi edilebilmektedir.