Panik Atak Çarpıntısının Belirtileri İle Tedavisi

Panik atak, günümüzün önemli sağlık sorunlarından birisidir. Etki alanı giderek genişleyen ve her yaş insansa görülebilen panik atak, kişilerin yaşam kalitesini her açıdan önemli derecede bozmaktadır. Panik atak, ciddi bir sağlık sorunudur ve beraberinde önemli belirtiler gösterir. Panik atağın önemli bir hastalık olarak kabul edilmesinin nedeni, sebep olduğu çarpıntı ve nefes darlığıdır. Panik atak çarpıntısı, kalp krizi ile aynı etki ve belirtilere sahip bir çarpıntıdır.

Panik Atak Çarpıntısının Belirtileri

Adrenalin hormonunun fazla üretilerek kan dolaşımının hızlanması sonucu panik atak;

-Heyecan

-Korku

-Stres

-Titreme

-Mide bulantısı

-Vücudun farklı bölgelerinde kramplar

-Baş ağrısı

-Damar tıkanıklığı

-Kalp ritim bozukluğu

-Ölüm korkusu

-Kaybetme korkusu

-Nefes sıkışması gibi ciddi sorunlarla kendisini gösterir. Çoğu zaman panik atak geçiren kişi, belirtileri benzer olduğu için kalp krizi geçirdiğini sanır, bu da adrenalin hormonunun daha fazla salgılanarak heyecan, korku ve titreme belirtilerinin şiddetlenmesine neden olur.

Panik Atak Çarpıntısının Nedenleri

Panik atak hastalığının temelinde psikolojik nedenler yatmaktadır. Kişiler, geçirdiği önemli hastalıklar sonrasında, hastalığın tekrarlama riskinden dolayı yaşadıkları korku nedeniyle panik atak olabilirler. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde, kronikleşen daha ciddi boyuttaki hastalıklara sebep olur. Özellikle genç kesim arasında, yaşanan psikolojik sorunların daha da ağırlaşmasına ve depresyona kadar giden ruhsal rahatsızlıklara yol açar. Tedavi edilmeyen panik atak hastalığı, intihara kadar gidebilen psikolojik çöküntü yaşatmaktadır.

Panik atak hastalarının, duyduğu sürekli kaygı ve korku nedeniyle, sosyal hayatları bozulur, yaşamını olumsuz etkileyecek değişiklikler olur.

Panik Atak Çarpıntısının Tedavisi

Panik atak çarpıntısı, kalp krizi benzeri bir çarpıntıdır. Kişinin, ölüm korkusu ve heyecanla birlikte, salgılanan adrenalin hormonunun kan dolaşımını hızlandırmasına bağlı olarak nefes darlığı ve çarpıntı ortaya çıkar. O an hastanın yaşadığı korku ve heyecan gibi duygusal sorunlar katlanır çarpıntı daha da şiddetlenir.

Panik atak hastalığının tedavisi için öncelikle, hasta ayrıntılı şekilde muayene edilir. Hastalığa neyin sebep olduğu belirlendikten sonra, farklı tıbbi bölümlerle ortak bir tedavi planı yapılır. Hastanın durumuna ve yaşına göre, bazı durumlarda atakları durdurmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Psikoterapi tekniği, panik atak tedavisinde önemli bir aşamadır. Hastanın yaşadığı stres ve olumsuz psikolojik sorunları gidermek adına kapsamlı bir plan dahilinde uzmandan destek alması gereklidir.

Zamanında müdahale edildiğinde panik atak hastalığının ilerlemesi durdurulabilmekte ve olası psikolojik çöküntüler önlenebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi panik atakta da erken teşhis önemlidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.