Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle çocuklarda görülen orta kulak iltihabı akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere iki çeşittir. Akut orta kulak iltihabı aniden gelişir. Boğaz enfeksiyonu yaşayan kişilerde boğazın şişmesi sonucu östaki borusu kapanır ve bakteriler orta kulakta birikerek iltihap oluşur. Kronik orta kulak iltihabı, sürekli tekrar eden bir durumdur. Orta kulak iltihabının kronik olup olmadığını anlamak için tekrarlama sayısına bakmak gerekir. Hastalık ayda üç seferden fazla tekrarlıyorsa kronik orta kulak iltihabı oluşmuştur denilebilir. Hastalığın kronikleşmesi başka hastalıkların olduğunu gösterir. Orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesinin en büyük sebebi, çocukların östaki borusunun kısa olması ve bakterilerin orta kulağa daha kolay geçmesi olarak gösterilebilir.

Orta Kulak iltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı belirtileri arasında, özellikle çocuklarda şiddetli ağrı, yüksek ateş, kulakta işitme kaybı oluşması, bebeklerde huzursuzluk, kulakta dolgunluk hissi sayılabilir. Kulak ağrısı basınç değişikliğine bağlı olarak artar ve azalır. Eğilince artan basınca bağlı olarak kulakta ağrı olur. Oturunca basıncın azalması ile kulak ağrısı azalır. Bazı durumlarda basıncın artması sonucu kulak zarı delinebilir. Bu durumda kulaktan kanlı ve yeşilimsi bir sıvı gelir.

Orta Kulak İltihabı Teşhisi

Kulak otoskop adı verilen bir aletle muayene edilir. Bu muayene sonucu ve belirtilere göre iltihabın ne tür olduğu tespit edilir. Kulak zarında şişlik ve kızarıklık olduğu durumlarda bakteriden kaynaklandığı söylenebilir. Kulak zarı içe çökmüş ise bu östaki borusunun tıkandığını gösterir. İşitme testi ve basınç ölçümü yapılır. Kulak filminin çekilmesi ve bilgisayarlı tomografi çekilmesi sonucu hastanın ameliyat edilip edilmeyeceğine karar verilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Akut orta kulak iltihabı olan hastalarda kulaktaki bakterilerin yok edilmesi için antibiyotik ilaçlar kullanılır. İki hafta süren tedavi sonucu iyileşme sağlanır ve akut orta kulak iltihabı bir sorun olmaktan çıkar. Orta kulakta basınç artışı sonucu oluşan iltihapta, ilaç tedavisi uygulanır ve bu tedavi başarılı olmazsa basıncın azaltılması işlemi uygulanır. Alerjiye bağlı bir iltihaplanma varsa alerjiye sebep olan yiyeceklerin yasaklanması gerekir. Orta kulak iltihabı tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü iltihap belirli bir süre sonra kemikleri eritmeye ev işitme kaybı başta olmak üzere birçok soruna neden olur. Kronik orta kulak iltihabı ameliyat gerektiren bir durumdur. İltihabın diğer organlara yayılma riski vardır. Hatta menenjit hastalığına bile sebep olabilir. Orta kulak iltihabı ameliyatı, kulak zarının çizilerek tüp takılması ile yapılan bir ameliyattır.