Öpüşmekle HIV Bulaşır Mı

Öpüşmekle HIV Bulaşır Mı?

Dünya genelinde en yaygın görülen hastalıklardan birisi olan AIDS kontrol altına alınamadığında kişiyi yavaş yavaş ölüme götüren oldukça ciddi bir sağlık problemidir. AIDS tıp dilinde hastalık etkeni virüs olan HIV virüsü adıyla da nitelendirilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için korunmasız cinsel ilişki, HIV virüsü taşıyan kişilerin kanıyla temas etme, hastalık etkenini taşıyan anneden bebeğe geçme ya da öpüşme yoluyla bir kişiden diğerine geçebilmektedir. HIV virüslerinin kendini yenileyebilme özelliğine sahip olduğu için tehlikeli bir hastalık olan AIDS oral ya da anal yolla çok kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Virüsler vücuda ilk girdiği dönemlerde herhangi bir belirti oluşturmadan yaşamaya ve üremeye devam edebilmektedir. Belirtiler ortaya çıktığında ise virüsler artık neredeyse kontrol edilemeyecek derecede vücuda yayılmış olurlar.

Genellikle AIDS hastalığının öpüşmekle bulaşmayacağı düşünülse de eğer kişinin ağzında yara varsa ya da tükürüğünde kan bulunuyorsa virüsler rahatlıkla karşı tarafa taşınabilmektedir. Bu düşük bir ihtimal olmakla birlikte eğer kişinin tükürüğünde kan bulunmuyorsa AIDS hastalığının bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Ancak yapılan bazı araştırmalarda hastalık etkeni virüslerin cinsel ilişki ya da kan yoluyla bulaştığı gibi nadir olarak tükürükle de taşındığı tespit edilmiştir. Bu nedenle herhangi bir problem yaşanmaması adına bu konuda dikkatli davranmak gerekmektedir. HIV virüsleri mutasyona uğrayabilen mikroorganizmalar olduğu için bazı kişilerde tükürük salgısında da bulunabilmektedir. Hastalığın bulaşmasında virüs sayısının önemi olmadığı için AIDS öpüşme yoluyla da geçebilmektedir.

Herhangi bir nedene bağlı olarak HIV virüsü vücuda yerleştiğinde yaklaşık 10 yıl gibi uzun bir süre boyunca vücutta hiçbir belirti göstermeden yaşamaya devam edebilmektedir. Bunun yanında eğer kan yoluyla bulaşmışsa diğer sağlıklı insanlara geçme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Öpüşme sonucunda tükürük salgısı üzerinde geçtiğinde ise vücutta uzun süre saklanarak gelişimini sürdürmektedir. Virüsler güçlenerek vücudun bağışıklık sistemini yok ettiğinde ise kişi belirtileri hissetmeye başlamaktadır. Ancak bu evreden sonra tedavi süreci zor olduğu gibi kişinin yaşam kalitesi de düşmektedir. Ayrıca HIV virüsü ilerleyen dönemlerde daha farklı sağlık problemlerine de yol açabileceği için bu hastalığa karşı gerekli testler erkenden yaptırılarak tedavi sürecine vakit kaybedilmeden geçilmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.