Ölümcül Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Ölümcül Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Tıpta birçok ölümcül hastalık bulunmaktadır. Bu ölümcül hastalıklara karşı çeşitli salgınlar da oluşmuştur. İnsanlara çeşitli sebeplerle bulaşan bu hastalıkların bazen de insanın vücudunda kendiliğinden oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu hastalıklardan bazılarının tedavisi yapılabildiği gibi çoğu ölümcül hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır.

Ölümcül Hastalık Çeşitleri

l AİDS; insan vücudundaki organları etkileyen bu hastalık içinde çeşitli virüsler bulunmaktadır. İnsan vücudunu günden güne zayıflatan bu hastalık, bütün sistemleri etkileyerek, sistemlerin çalışmasını durdurabilir. Vücuttaki organların işlevlerini yerine getirmesini engeller.
l Grip; viral bir hastalık olan grip, bağışıklık sistemi kuvvetli olan hastalarda kısa süre içinde geçmektedir. Ancak, bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda zatürre, kalp kası iltihabı ve beyin iltihabı gibi ölümcül hastalıklara neden olmaktadır.
l İspanyol gribi; çok tehlikeli ve ölümcül olan bu hastalığa H1N1 adlı virüsün neden olduğu bilinmektedir. Virüs direk bağışıklık sistemine saldırarak etkisiz hale getirir ve vücudun savunmasız kalmasını sağlamaktadır. Bu hastalık yüzünden birçok insan yaşamını yitirmiştir.
l Solunum Yolları Hastalıkları; bulaşıcı bir hastalık olan bu hastalık akciğer iltihabından dolayı ölümcüldür. Genellikle çocuk ve yaşlılarda görülen bu hastalıktan dolayı birçok kişi hayatını kaybetmiştir.
l İshal hastalıkları; çeşitli virüslere bağlı olarak oluşan bu hastalıktan dolayı birçok insan yaşamını yitirmiştir. Özellikle kolera, tifo ve dizanteri gibi hastalıklar vücudu zayıflatarak organ yetmezliğine neden olmaktadır.
l Verem; hastalığa neden olan en önemli faktör sigaradır. Bu hastalığa sebep olan virüsler, vücudun işleyişini bozar ve kişinin hayatını kaybetmesine neden olur.
l Kızamık; tehlikeli bir hastalık olan kızamık tedavi edilmediği takdirde beyin iltihabına kadar yol açar ve ölümcül olabilir.
l Tetanos; metal cisimlerin paslı bölümlerinde, toprakta ve gül dikeninde çokça bulunan bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Aşısı olmakla birlikte bazen hastalığın ilerleyişi durdurulamamaktadır.
l Boğmaca; genellikle yeni doğan bebekleri etkileyen bu hastalık, bakterilerin yol açtığı tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Üst solunum yollarını etkilemektedir.
l Menenjit; bağışıklık sistemini zayıflatan çeşitli virüslerin yol açtığı bu hastalık, bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudun kendisini korumasını engeller. Dış etkilere kendini koruyamayan vücuttaki organların çalışma düzeni bozulur ve hastalık ölümcül sonuçlar doğurur.
l Sıtma; tropik iklimi olan coğrafyalarda görülen bu hastalık, hastalığa neden olan bir parazitin sivrisinekler sayesinde insanlara bulaşması sonucu ölümcül sonuçlar doğurur. Bu hastalıktan dolayı yılda yaklaşık yarım milyar etkilenmektedir.
l Kolera; dışkı bulaşmış pis suların kullanılması sonucu bulaşan bu hastalığın tedavisi mümkündür. Ancak tedavi edilemediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.