Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin, omurilik ve sinir sistemi ile ilgili kas hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalına Nöroloji adı verilir. Genellikle baş ağrısı ile hastaneye gelen hastalar Nöroloji bölümünde muayene edilir ve tedavileri yapılır. Baş ağrısının birden fazla nedeni olabilir. Beyin kanamaları, damar hastalıkları ve menenjit gibi çok ciddi hastalıklar baş ağrısı sebepleri arasında yer alabilir.

Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?

Nöroloji biliminin ilgilendiği birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında, felç, kol ve bacalarda uyuşma hissi, vücudun sol ya da sağ tarafında uyuşukluk hissi, istemsiz hareketler, ellerde titreme, hafıza kaybı, yüz ağrısı, el veya ayak parmak uçlarında uyuşukluk hissi, baş dönmesi, kasılma, bunama, çift görme, dengesizlik, vücutta seğirme sayılabilir.

Kalıtsal Nörolojik Hastalıklar

Nörolojik hastalıklar, sinir sisteminin birçok farklı yerini etkileyebilmektedir. Kaslara etki ettiğinde, çok çabuk yorulma, kasılma, beynin bazı bölümlerine etki ettiğinde unutkanlık sorunu ortaya çıkabilir, hareket sistemine etki edebilir. Bu hastalıkların ortaya çıkmasında herhangi bir kıstas yoktur. Bazen aileden gelen genetik problemler olabileceği gibi, bazen de ailede çıkan herhangi bir problem diğer aile üyelerinde ortaya çıkmayabilir. Bunun yanı sıra hiç yaygın olmayan bir rahatsızlık aile üyelerinden sadece birinde ortaya çıkabilir. Aile bireylerinin herhangi birinde daha önceden ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlık, ailenin diğer fertlerinde de görülme riskini arttırmaktadır.

Nörolojik Hastalıkların Tanısı

Nörolojik hastalıkların tanısı bazen çok basit olmaktadır. Ancak, kişi kendisi bunu fark edemeyebilir. Bunun nedeni bazı nörolojik hastalıkların sinsi bir şekilde ilerlemesidir. Bazen de doğumdan itibaren olan bir nörolojik hastalığın normal olduğunun düşünülmesidir. Aile bireylerinden herhangi birinde nörolojik rahatsızlık yoksa bu hastalık genetik değildir denemez. Çünkü gen haritasının çok geniş olması, aile soy ağacında bu hastalığın yaşanmış olmasının olası olduğunu gösterir.

Nöroloji ve Beyin-Sinir Hastalıkları

l Permisiyöz anemi; B12 vitamin eksikliğine bağlı bir hastalıktır. B12 vitamin eksikliği kanda yeterince alyuvar üretilemediği anlamına gelmektedir.
l Migren; genellikle başın belli bir bölümünde şiddetli ağrı olarak ortaya çıkan bu hastalık, ağrının olduğu bölgede hassasiyet oluşmasına neden olur ve dokunmaya karşı da tepki verir.
l Dandy Walker; bu hastalık beyinde dördüncü vertikül denen boşluğun doğuştan anormal olmasından kaynaklı bir hastalıktır. Ayrıca kafatasının arkasında kist oluşması ile ilgilidir.
l Beyin-damar hastalıkları; beyin damarlarındaki kanama ve tıkanıklar sonucu oluşan bu rahatsızlıklar inme ya da felç olarak adlandırılır. Bu hastalıklar kalp hastalıkları ve kanserden sonra ölümlerin en çok görüldüğü hastalıktır.
l Bel fıtığı; en sık rastlanılan rahatsızlık olan bel fıtığı, zorlama, incinme veya üşütme ile belde oluşan ağrılar neticesinde oluşan bir hastalıktır.
l Baş dönmesi; bu şikâyete vertigo adı verilmektedir. Bu rahatsızlığa migren ve bazı tümörler neden olmaktadır.
l Alzheimer hastalığı; beynin birçok bölgesi ile alakalı bir hastalıktır. Bunamaya neden olmaktadır.
l Menenjit; bakteri ve virüslerin oluşturduğu bu hastalık beyni saran zarlardan herhangi birinin iltihaplanması sonucu oluşur.