Normal Kalp Ritmi Kaç Olmalıdır

İnsanların yaşam belirtisini anlayabilecekleri nokta kalp atışlarıdır. Normal seviyede çalışan kalp, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde dakikada farklı sayılarda atmaktadır. Bu da kalp ritmini işaret edecek olan bir nokta olacaktır. Bu yazımızda normal kalp ritminin kimlerde ne kadar olması gerektiğine değineceğiz. Böylece kalp çarpıntısı durumunda veya kalp ritminin az attığının hissedilmesinde etkili olacak bu rakamlara dikkat etmek gerekecektir.

Kalp atış hızı nedir, normali kaç olmalıdır?

Her insanın kalp hızı bazı hareketlere göre değişebilmektedir. Duygusal durumunuz iyi veya kötüyse, karnınız aç veya toksa ya da hava sıcak veya soğuksa, bu durumda kalp ritmi de farklılaşmaktadır. Kalbin dakikada normal atış hızı 60 ile 100 arasında sayılmaktadır.

Eğer uzun yıllar spor yapmışsanız, bu durumda 50 ya da 40’lara ineceği görülecektir. Kaslar güçlendiği için her seferinde daha çok kan pompalanacağı için bu düşüş sağlanacaktır. Bu nedenle spor yaptığınız için kalp atışınızın düşük hızla atmasının üzerinde durmamalısınız. Ancak düşük hızla atmasının yanı sıra baş dönmesi veya bayılma şikayetleriniz olursa, bu durumda mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekecektir.

Kalbin normalin üzerinde atması riskli midir?

Eğer kalp atış hızınız düşükse, bu durumda endişe etseniz dahi, yüksek olmasına nazaran daha az tehlikeli olabileceği unutmamalısınız. Çünkü felç, kriz veya ölüm gibi risklerin, en çok kalp atış hızının normalin üzerine çıktığında görüleceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Erkeklerde ve kadınlarda 50 yaş üzerinde nabzın 70’in üzerine çıkması halinde bu büyük bir riski de beraberinde getirecektir.

Hızlı kalp atışında ne yapılmalı?

Eğer kalbiniz dakikada 76’nın üzerinde bir atış hızı sergiliyorsa, bu durumda hızını düşürmek için bazı davranışları sergilemelisiniz. Bunun için ilk olarak spora başlayabilirsiniz ve yürüyüşlerinizi daha tempolu bir hale getirebilirsiniz. Kalbinizle ilgili bir hastalığınızın olmaması halinde koşmayı dahi göze alabilmelisiniz. Bu sayede sizler de uzun bir sürecin ardından nabız sayınızın daha da aşağılara ineceğine şahin olabileceksiniz.

50 ile 70 arasında olan kalp atışları normal olarak kabul edilirken, 85’e kadar çıkması halinde orta sayılmaktadır. Ancak bu rakam 85’in üzerini gördüğünde ise yüksek nabzın olduğundan bahsedilecektir. Eğer geçici sayılacak telaş veya endişe, gerginlik ya da üzüntüye kapılma durumlarını yaşıyorsanız, bu durumda nabzın artması sorun olmasa da, sürekli olarak artış göstermesi ve eski haline dönmemesi durumunda mutlaka nedenlerini araştırmak üzere uzman bir doktora muayene olmalısınız.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.