motor nöron hastalığı

İstemli şekilde hareketleri yapan 2 sinir hücresine motor nöron denir. Beyin merkezinden omuriliğe kadar taşıyan hücreye 1. motor nöron denir. Omurilikten ön boynuz denilen kısma ise 2. motor nöron denir.
1. ve 2. motor nöron arasındaki kimyasal işlem sağlayan Sinaps boşluğunda gerçekleşir. Bu boşluktan 1. ve 2. motor uyarıları kaslara iletir. bu sayede kaslarımız aktif hale gelir. Motor nöron hastalığı erkeklerde daha sık görülür. bu hastalığın ortalama yaşı ise 55 tir.doğuştan % 90 sonradan yaşanılan bir hastalıktır. Motor nöron hastalığı çevresel etkenler, doğuştan, travma yaşanılması, enfeksiyon, sinir hücresinin büyümesi, oksidatif hasar nedenleri arasındadır.

MOTOR NÖRON HASTALIĞI BELİRTİLERİ?
Motor nöron hastalığı, merkezi sinir sistemindeki hücre kaybının yaşanmasından dolayıdır. Beyin ve omurilikten sinirler zamanla sağlıklı ömrünü kaybeder. Sinirde sertleşme ve dokuda hasar gözükmeye başlar. Bu zarar zamanla kasın zayıflamasına ve ileri dönemde ise kasın çalışamaz hale gelmesine sebep olur. Bu hastalığın ilk belirtileri kol ve bacaklarda görülür. kol ve bacak titremesi, kasaların zayıflamasıyla fark edilmeye başlanılır. Rutin hayatın parçası olan yazı yazma, herhangi eşyayı taşıma, düğmeye basma, makas kullanma vb. gibi günlük yapılan işleri yapmakta zorluk çekmeye başlar. bazı kişilerde ise bu durumlar yaşanmaz. Ancak konuşmada zorluk görülür. Kelimeleri bir araya getirememe, cümle kurmakta ve net konuşmakta zorluk çekme diğer belirtileridir. Omurilik ve beyinde motor nöronlarının zarar görmesi kişinin nefes almasını ve yürümesini zorlaştırır. Kişi zamanla temel ihtiyaçlarını tek başına karşılamayacak duruma gelir. Hastanın 5 duyu organında (görme, işitme, koklama, dokunma ve duyma) kayıp yaşanmaz. Fakat öğrenme sorunu, hafıza yetersizliği ve düşünme de gerilik yaşar. kişinin dil hareketleri kısıtlanır. peltek ve genizden konuşma görülür. Kişinin nefes borusu tıkanabilir. duygusal davranışları olan ağlama ve gülme reflekslerini kontrol edememe görülür. Yutma ve çiğneme zorluğu çeker. Kaslarda sürekli ağrı yaşanmasından dolayı ise sürekli yorulma görülür.
MOTOR NÖRON HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Bu hastalığın kesin tedavisi yoktur. Kişi kas ve konuşma problemi yaşamaya başladığında nöroloji uzmanına görünmelidir. Kan, idrar, MRI, EMG, TMS, belden sıvı alma, sinir iletkenlik testi, kan biyopsisi tetkikler yapılır. Bu tetkikler sonucu motor nöron teşhisi konulmuş ise hastalığı aza indirme tedavi süreci başlar. Bu hastalıktan kurtulmanın kesin sonucu yoktur. Hastalığı artmasını engelleme ve kontrol altına alma süreci başlar. İlaç ve fizik tedaviyle desteklenerek hastalık kontrol altına alınır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.