Mide Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mide hastalıkları kendi içerisinde çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bunlar mide kanseri, reflü, gastrit, mide ülseri, hazımsızlık, mide yanması ve mide tembelliği olmak üzere yedi ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar içerisinde en yaygın görülen hastalıkların başında mide kanseri gelmektedir.

Mide kanseri akciğer kanserinden sonra en yaygın görülen kanser türü olarak bilinmektedir. Bu kanserin görülmesindeki etken genç yaşlardan itibaren kansere sebep olan maddelere maruz kalınmasıdır. Bunun yanı sıra yanlış yapılan diyetlerin de kanseri tetikleyebileceği belirtilmekte birlikte ana nedenin neler olduğu konusunda net bir açıklama bulunmamaktadır. Yaşanan bazı hastalıkların mide kanseri oluşumunu artırdığı söylenmektedir. Hastalığın en önemli belirtisi midede görülen ağrılardır. Buna ek olarak mide kanseri hastalarında aşırı kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler de görülmektedir. Mide kanserinin tedavisi için ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu bakımdan erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

Mide Hastalıkları Ve Belirtileri

Mide hastalıkları belirtileri incelendiğinde her hastalığın kendine özgü belirtileri olabilmektedir. Örneğin reflü hastalığında göğüste ve midede yanma, yemeklerin ağza gelmesi, kalp bölgesinde yanma gibi durumlar görülmektedir. Gastrit hastalığının belirtileri ise kronik ya da akut gastrite göre farklılık göstermektedir. Akut gastritte karının üst bölümünde yanma, ekşime, gaz gibi bulgular görülürken kronik gastritte ise ağızda kötü koku, çabuk doyma, mide bulantısı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Mide ülseri belirtileri ise ağza ekşi su gelmesi, tat alma hissinin azalması, cilt renginin solması, dilin paslı olması gibi belirtilerdir.

Mide Hastalıkları Ve Tedavileri

Mide hastalıkları içerisinde yer alan mide ülseri tedavisi doktor muayenesinden sonra netleşmektedir. Genellikle ilaç tedavisi uygulanmakta, tedaviler ağrıyı azaltmaya, komplikasyonları önlemeye ve ülseri iyileştirmeye yönelik olmaktadır. Tedavi süresince istirahat etmek de önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra alkol ve sigaradan uzak durmaya, çay ve kahve tüketiminden kaçınmaya dikkat edilmeli, diş sağlığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda yemekler her gün günün belli saatlerinde yenilmelidir.

Gastrit tedavisi için hastalığa neden olan faktör incelenmektedir. Eğer bir bakteri ya da ilaç nedeniyle gastrit görülüyorsa mide koruyucu ya da asit azaltıcı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bakteri kaynaklı hastalığın tedavisi için ilaç tedavisi verilmektedir. Mide rahatsızlıklarından reflü için uygulanacak tedaviye ise mutlaka hekim tarafından karar verilmektedir. Bilinçsizce uygulanan tedavi daha ciddi sonuçlara yol açacağından dolayı dikkatli davranılmalıdır. Tedavi öncesinde endoskopi, tahlil ve buna benzer uygulamalar yapılmakta, sonuçlara göre tedaviye karar verilmektedir.