Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Kalp çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Mide bulantısı kalp çarpıntısına birçok etken neden olabilir. Bu durumu sık yaşayanların en kısa zamanda bir uzmana görünmelerinde fayda vardır. Kalp çarpıntısı, kalbin elektriksel sistemindeki birtakım bozukluklar sayesinde oluşur. Genelde kalp göğüsten dışarı çıkacakmış gibi hızlı şekilde atar ya da kuşun kanadı gibi pır pır atar. Her iki durumda da sorun yoktur. Ancak bu durum herhangi bir neden yokken ve rahatsız edecek şekilde oluyorsa, bunun birçok nedeni olabilir.

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir?

Ağır ve tempolu çalışmak, fazla efor sarf edilen işlerde çalışmak mide bulantısı kalp çarpıntısı yapabilir. Rahat işlerde çalışanlarında aniden fazla güç gerektiren işlerde çalışması da mide bulantısı kalp çarpıntısına sebep olur. Kullanılan ilaçlarında mide bulantısı kalp çarpıntısı yaptığı görülmektedir. Diyet ilaçları, alerji ilaçları, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve grip ve nezle gibi hastalıklar da mide bulantısı kalp çarpıntısı yapar. Alkol, kahve, cola ve çayın aşırı tüketimi de mide bulantısı ve çarpıntı yapar. Enerji içeceklerinin çok tüketilmesi ve sigaranın da aşırı tüketilmesi mide bulantısı kalp çarpıntısına neden olur. Kansızlık hastalığı olanlarda da kalbin organlara kan ve oksijen yetiştirebilmek için çok çalışması sonucu çarpıntı ve mide bulantısı olur. Kan şekerinin düşüklüğü de insanlarda mide bulantısı ve kalp çarpıntısı yapar. Bunun yanı sıra, yorgunluk, soğuk terleme, tansiyondaki değişiklik, solgunluk gibi belirtiler de gösterir. Tiroid bezi aşırı çalışarak guatr hastalığını oluşturur. Bu durumda mide bulantısı, çarpıntı, sinirlilik ve kilo kaybı gibi belirtiler görülür. Tiroid metabolizmada fazla ise kalbin daha fazla çalışmasına ve beraberinde mide bulantısı ve kalp çarpıntısına neden olur.

Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı Tedavi Yöntemleri Nedir?

Mide bulantısı ve kalp çarpıntısı sık görülen bir durumdur. Genellikle önemli bir rahatsızlık değildir. Kalp çarpıntısı olduğunda panik yapmamak ve sakin olmak gerekir. Kişi panik yapar ve endişelenirse çarpıntının süresi ve hızı artacaktır. Mide bulantısı kalp çarpıntısı tedavisi için evde yapılabilecek bazı şeyler vardır. Evde yapılacak basit bitkisel tedaviler ile sakinleşme sağlanacak ve kalp çarpıntısı mide bulantısının da önüne geçilecektir. Evde yapılacak tedavi için, alıç çayı, çarkıfelek bitkisinin çayı hazırlanabilir. Özellikle rezene çayı ve papatya çayı da sakinleştirici etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra, mercan köşk bitkisinin yapraklarından elde edilen çay, kabuk tarçın çiğnemek ve aslan otu çayı kalp çarpıntısı mide bulantısına iyi gelmektedir.