Mide Ağrısı Kalp Çarpıntısı ve Belirtileri İle Tedavisi

Mide ağrısı, insanların beslenme düzenleriyle günlük aktivitelerine bağlı olarak sıkça görülen rahatsızlıklardan birisidir. Çok yemek yeme, kızartma gibi ağır besinler, safra kesesi taşı, hormonal etkenler, psikolojik sorunlar ve alerjik nedenlere kadar çok çeşitli sebepleri vardır. Kalp çarpıntısı ise, kalbin yine değişik sebeplere bağlı olarak normalinden daha hızlı atması ve aynı zamanda nefes darlığına da sebep olmasıdır. Halsizlik, göz kararması ve sıkışıklık hissine sebep olan kalp çarpıntısı, bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilir. Bazı mide rahatsızlıkları ise, kalp çarpıntısına neden olabilir. Çoğu zaman, mide ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuranların, acil kalp ameliyatına alındığını da görmekteyiz. Mide rahatsızlıkları, bazı durumlarda kalp hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

Mide Ağrısı ve Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Mide ağrısına bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısının en sık karşılaşılan nedeni, gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıklarıdır. Beslenmeyle yakından alakalı olan bu hastalık, kişilerin beslenmelerine dikkat etmeyip, baharatlı ve yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmesiyle daha da ağırlaşmakta, hem şiddetli mide ağrısına hem de göğse baskı yaparak kalp çarpıntısına neden olabilir. Onun haricinde, mide ağrısı ve kalp çarpıntısına neden olabilecek ve ciddiyet derecesi değişen bir çok etken bulunmaktadır. Ancak hastalığın temelinde yatan etken, genellikle beslenme alışkanlıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağır gıdalar, hayvansal yağlar, fazlaca baharat ve kızartma, mide hastalıklarının dolayısıyla kalp çarpıntısının en temel nedenleridir.

Mide Ağrısı Kalp Çarpıntısının Belirtileri

Mide ağrısına bağlı kalp çarpıntısı, zaman zaman gözlerde kararma yapabilir. Ayrıca, baş ağrısı ile kusma gibi etkilerde bu rahatsızlıklarda görülebilen bir durumdur. Zaman zaman panik, korku, titreme ve nefes alamama gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Mide Ağrısı Kalp Çarpıntısının Tedavisi

Mide ağrısı ve kalp çarpıntısının tedavisi, beslenme düzeninin değiştirilmesiyle yapılabilmektedir. Tabi ki altta yatan daha ciddi bir sebep yok ise. Tedaviye ek olarak, özel ilaç desteği uygulanmaktadır. Eğer çarpıntı, reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa, basit ilaç tedavisi ve beslenme değişiklikleriyle tedavi edilebilir. Bu noktada, kişilerin günlük beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Doğru tedavi için doktorlar, mide ağrısı ve kalp çarpıntısı şikayetiyle hastaneye başvuranlara, kan tahlili ve tomografi gibi tahliller yapar. Çünkü çarpıntı, tansiyon yüksekliği veya kalp hastalıkları gibi daha ciddi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse de, gereken tedavi, uygun şekillerde yapılır. Hastanın durumuna ve hastalığın ilerlemişliğine göre, ilaçla tedavi veya cerrahi teknikler uygulanabilir.