Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Merdiven çıkarken kalp çarpıntısı genellikle yaşlılarda görülen bir durumdur. Kalp, hayati açıdan çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir yetişkinin kalbi dakikada 60 ile 100 kez atar. Kalp hayati bir organ olmasından dolayı vücutta çeşitli görevleri bulunmaktadır. Bir saat gibi çalışan kalp vücuttaki organlara kan pompalayarak organların beslenmesini sağlamaktadır. Yaş ilerledikçe vücudun hareket kabiliyeti de sınırlanarak gençken yapılan birçok hareket rahat yapılamamaktadır. Gençken hızlı bir şekilde kat edilen uzun mesafeler yaşlandıkça daha uzun sürede kat edilmektedir.

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Merdiven çıkarken kalp çarpıntısı nedenleri arasında en önce göze çarpanı yaşlılıktır. Yaşlandıkça yıpranan vücut bazı hareketlerin yapılmasını kısıtlamaktadır. Özellikle dik ve çok basamaklı merdivenlerin çıkılması zorlaşmaya başlar. Hareketsiz ve tembel bir yaşam tarzı da bu soruna neden olur. Merdiven yerine sürekli asansör kullanmak, egzersiz yapmamak ve yürüme alışkanlığının olmaması gibi nedenlerle vücut hantallaşmaya başlar. Bir süre sonra az sayıda basamağı olan merdivenler çıkılırken bile kalp çarpıntısı yaşanır. Tiroid hastalığı olanların merdiven çıkarken kalp çarpıntısı yaşadığı görülmektedir. Bu durumdaki kişiler dinlenmeden merdiven çıkamazlar. Nefes darlığı olanlar ile astım şikâyeti olanların merdiven çıkarken kalp çarpıntısı yaşadıkları görülür. Özellikle yaşlılarda görülen kalp yetmezliği hastalığı kalp çarpıntısının nedenleri arasında sayılabilir.

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı Belirtileri

Kalpte sıkışma ve batma hissi, yanma gibi belirtiler görülür. Merdiven çıkarken kalp çarpıntısı belirtileri arasında, göğüste sıkışma ve basınç şeklinde ağrılar görülür. Ağrı sol kola, boyna ve çeneye yayılır. Ağrı dinlenildiği zaman geçer. Ağrı, sırta kadar yayılabilir. Bunun yanı sıra, terleme, baş dönmesi, bulantı ve nefes darlığı gibi şikâyetlerde görülebilir. Dinlenmekle bu ağrılar geçer.

Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Genellikle bütün kalp hastalıklarında yapılması gerekenler hemen aynıdır. Merdiven çıkarken kalp çarpıntısı tedavisi için ilk yapılacak en önemli şey sigarayı bırakmaktır. Diyet yaparak kilo kontrolü sağlanmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmeli, ağızda çürük diş varsa tedavi ettirilmeli, tuz kullanımı sınırlandırılmalı, margarin tarzı doymamış yağlardan uzak durulmalıdır. Bol bol taze sebze ve meyve tüketilmelidir, balık ve tavuk eti tüketilmelidir. Kırmızı et tüketimine sınır getirilmelidir. Konserve tarzı yiyeceklerden uzak durulmalı, pastırma, sucuk, salam gibi yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Hareketsiz bir yaşamdan uzak durulmalıdır. Asitli içeceklere, kahve ve kola gibi kafeinli içeceklere sınırlandırmalar getirilmelidir. Şayet doktor tarafından ilaç verilmişse, ilaçlar doktorun tavsiyesine göre ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.