Matthias Çeşmesi / Budapeşte

Matthias Çeşmesi’nin Aşk Hikayesi
Matthias Çeşmesi, Budapeşte’nin en ünlü heykel ve çeşmelerinden biridir. Çeşme Hunyadi Mahkemesi’ndeki Buda Kalesi’nde, Kral Matthias’ın gizli bir aşk hikayesi ile yer alıyor. Matthias Fountain’in, inanılmaz süslü, güzel hazırlanmış heykelinin hikayesi, insan kalbinin asla mutluluk uğruna bitmeyen mücadelesini sembolize eden üzücü, dokunaklı bir aşk hikayesi.

Efsaneye göre, Macaristan’ın Kralı Matthias Hunyadi kılık değiştirerek avlanmaya başladı. Macar Krallığı’nda yaşanan gerçek olayları görmek için sık sık kılık değiştirerek halk arasına katılırmış. Avcılık yaptığı bir gün Güzel Küçük Helen adlı güzel bir köylü kızla tanıştı. İlk görüşte aşık oldular, fakat sevgilerinin hiçbir zaman tamamlanamayacağını ve bir evlilik içinde sonuçlanamayacağını fark etti kral, bu yüzden kırık bir kalple öldü.

Tarihçesi
Bu anıtsal çeşme, yirminci yüzyılın başlarından itibaren Alajos Strobl ve Alajos Hauszmann’ın yaptığı Neo-Barok eserdir. Matthias Çeşmesi, 1904’te tasarlanmış ve Buda Kalesi kanadının duvarı üzerine inşa edilmiştir.
Heykel, zamanının mükemmel bir eseri ve 1900’lü yılların aristokratik bir sunumudur. Matthias Çeşmesi’ne ne kadar çok bakarsanız, ayrıntılar belirginleşir. Çeşmenin sağ tarafındaki Szep Ilonka’yı, kırılgan bir genç geyiği hafifçe okşarken görebilirsiniz. Kral Matthias ise en üst figürde. Genç hükümdar muzaffer bir şekilde büyük kaya üzerinde ölümcül yay ve ok ile ayakta duruyor. Ayaklarının ucunda ise üç tane büyük av köpekleri yer alıyor.

Çeşme, İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze sadece hafif hasarla (sadece heykeldeki ortadaki köpek tahrip edildi) geldi. Matthias Çeşmesi büyüleyici güzelliği ile 2010 yılında restore edilmiştir. İlginç bir ayrıntı ise Matthias Çeşmesi Roma’daki ünlü Trevi Çeşmesi’ne benzemektedir, bu nedenle bu tarihi eseri görmek için Budapeşte’ye gelen ziyaretçiler çeşmeye para atmaktadırlar.