Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı özellikle bayanlarda sık rastlanan bir durumdur. Bu bir cilt hastalığı olmaktadır. Mantarlar ciltte, ayak parmaklarında ve saçta oluşmaktadır. Ayrıca uzmanlar mantar hastalığının bulaşıcı olduğunu söylüyor. Mantar hastalığı aşırı kaşıntı oluşturur ve bu da çok rahatsız eder. Hatta mantarın bir çeşit deri hastalığı olduğunu da belirtti.

Mantar Hastalığı Belirtileri

Mantar hastalığının ilk belirtisi kırmızı renkte gibi bir görüntüyle başlamaktadır. Bu kırmızı nokta da çok kaşındırmaktadır. Kırmızı noktanın bulunduğu yerdeki kıllar da kaşındıkça dökülür. Bunun nedeni ise tamamen kötü hijyendir. Mantar hastalığı saç derisinde, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Bulaşma yolu tarak, havlu ve yataktır. Kaşınan yeri asla kaşımamalısınız. Aksi takdirde derinizi tahriş etmiş olursunuz. Sonra da enfeksiyon iyice yayılmaktadır. Mantar hastalığı oluşan yere göre de değişken göstermektedir. Boyunda da mantar hastalığı olabiliyor. Kaşıntı ile birlikte şişkinlik de yaratabiliyor. Daha sonra cilt kurumaya başlar. Erkeklerde sakallı olan yerde mantar hastalığı oluşursa ve kaşıntı devam ettiği sürece sakallarda dökülmeler meydana gelir. Kaşınan yer kaşındığı sürece mantar yayılmaya başlar ve kızarıklıklar geçmek bilmez. Mantar hastalığı belirtileri olarak başka bölgelerde de oluşum göstermektedir. Bunlar ayak mantarı, el mantarı, tırnak mantarı ve kasık mantarıdır. Tırnak mantarında olan belirtiler genellikle beyazlama ya da tırnaklarda kalınlaşma olabiliyor. Kasık mantarında ise belirtiler cildin aşırı kaşınması sonucunda oluşan kahverengiliktir. Ayak mantarda genelde parmak aralarında olur. Hem kaşınır hem de kabarcıklar oluşur. Saç mantarı da kaşınır ve kaşıntı sonucu şişkinlik meydana gelir. El mantarında avuç içi ya da parmak arasında kaşıntılar ve kızarıklar oluşur.

Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar hastalığı tedavisi edilebilir ama bu hastalık tekrarlayabilir. Mantar hastalığın nedeni hayvanlardan ya da topraktan oluşan enfeksiyondur. Mantar hastalığı tedavisi doktorlar tarafından tespit edilip tanısı konulmaktadır. Doktorlar mantarı görebilmesi için siyah ışık tutar. Böylece mantar varsa parlayacaktır. Sonrasında doktor mantar olan yere iğne yapıp doku örneği alır. Daha sonra labaratuvarda incelenir. Mantar hastalığı için beş adet tedavi yöntemi vardır. Bunlar lokal tedavi, sistematik tedavi, cilt mantarı için tedaviler, kafa derisi için tedaviler ve tırnak mantar tedavisidir. Tırnak mantarı tedavisinden başlayalım. Tırnaklara bakım yapılır. Ya tırnaklar tamamen tıraşlanır ya da bakım yapılır. Kafa derisi mantarı tedavisi için doktor ilaç tavsiye eder. İlaçlar reçeteli alınıp kullanılır. Cilt mantarı tedavisinde doktor tarafından kremli ilaçlardır. Sistematik tedavi de lokal ya da oral yolu ile ilaç tedavisi yapılır. Son olarak çok şiddetli mantar hastalığı yaşayanlara ise lokal tedavi yapılır. Doktor bazı ilaçlar verir ve bu ilaçlar iki hafta kullanılır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.