Manik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Manik Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Manik hastalığı ya da diğer adıyla bipolar bozukluk, depresyona kadar uzayan ruh halindeki aşırı değişiklikler olarak tanımlanır. Bu ruh hali değişiklikleri esnasında manik hastalığı olan kişilerin normal ruh halinde olduğu dönemler olabilmektedir. Manik kavramı, enerjik, aşırı konuşkan, hareketli, güçlü ve umursamaz bir dönemi tanımlamaktadır.

Manik Hastalığı Belirtileri

Hastalığın iki farklı ve birbirine zıt evresi vardır. Biri mani veya hipomani, diğeri ise bipolar depresyondur. Manik hastalığı belirtileri olan mani veya hipomani evresinin özellikleri şöyledir.

l Aşırı neşe hali, öfke, sinirlilik ve agresyon hali,
l Düşüncelerde hızlanma,
l Aşırı konuşma ve konudan konuya atlama,
l Abartılı bir şekilde yapılan özsaygı,
l Düşüncesizce yapılan alışveriş isteği, ani yapılan seyahatler, riski yüksek olan yatırımlar, hızlı araba kullanma ve aşırı seks,
l Daha az uyku ihtiyacı ve alışılmışın dışında enerji,
Manik hastalığı belirtilerinden olan bipolar depresyon özellikleri de şöyle sıralanabilir.

l Her zaman yapılan aktivitelere karşı ilgisizlik,
l Depresif ruh hali ve düşük özsaygı,
l Enerjinin düşmesi,
l Yorgunluk, yavaş konuşma ve zayıf koordinasyon
l Uykusuzluk hali ve aşırı uyuma isteği,
l İntihar düşüncesi eğilimi,
l Üzüntü, çaresizlik, yalnızlık ve suçluluk duygusu,
l Konsantrasyon eksikliği.
Ruh hali manik hastalığında dönemsel değişiklikler gösterir. Manik hastalığında, manik kavramı hastanın hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz ve kendini güçlü hissettiği bir dönemi tanımlar. Hastada bu dönemde, aşırı hareketlilik, günlerce süren uykusuzluk, durdurulamayan konuşma, sinirli ve agresif davranışlar, gereksiz ve aşırı alışveriş yapma isteği gibi belirtiler görülür. Manik dönemlerde hastalar yaratıcılıklarının arttığını ve işlerinin iyi gittiğini söyleyerek tedaviyi reddederler. Ancak bu durum hastalığın ilerlemesine ve daha kötü sonuçların çıkmasına neden olabilir. Bipolar bozuklukta ise, hasta riskli kararlar alabilir, uygun olmayan iş anlaşmaları yapar ve kişiliğine uygun olmayan şekilde cinsel ilişkiye girebilir. Bu da hasta ve ailesi için çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilir. Bipolar bozuklukta, diğer döneme göre hastada zıt bir ruh hali görülür. Bu döneme depresyon denir ve üzüntü, ağlama, enerji kaybı, haz kaybı, uyku problemleri gibi problemler ortaya çıkar. Bipolar bozuklukta hasta intihar girişiminde bulunabilir.

Manik Hastalığı Tedavisi

Manik hastalığı tedavisi için duygu durum dengeleyicileri kullanılır. İlaçların yan etkilerinin olmasından dolayı bir ilaçtan diğerine geçerken doktor kontrolünde geçmek gerekir. Ayrıca antidepresif ilaçlar, antipsikotikler kullanılır. Psikoterapi ile manik ve depresif atakları tetikleyecek faktörlerin etkisinin azaltılması amaçlanır. Hastalarda intihar girişimi riski varsa hastaneye yatış gereklidir. Bu hastaların yaşam boyu önleyici tedavi ile tedavi edilmesi gerekir. Manik hastalığı erken tanı ve tedavisi hastaneye yatış olasılığını azaltır.