Madalyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Madalyon Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Madalyon hastalığı halk arasındaki adı gül hastalığıdır. Genellikle yüz bölgesinde görülse de vücudun diğer bölgelerinde de görülür. Cilt üzerinde kızarıklık ile başlayan madalyon hastalığı, kırmızı kabarık lekelere dönüşür. Genellikle bahar aylarında yaygın olarak görülen bu hastalık bulaşıcı hastalıklar kategorisinde değildir. Yüzde kızarıklık, damar genişlemesi ve iltihaplı sivilceler ile kendini gösterir. Kızarıklıklar ilk evrelerde kendiliğinden kaybolur. Ancak, ilerleyen dönemlerde kalıcı izler bırakabilir. Hastalığın başlangıcında sivilce şeklinde oluşan doku daha sonra döküntü şeklini alır ve sonrasında bu döküntüler kırmızı halkalar halini alır. İlk olarak yüzde görülen bu döküntüler daha sonra vücudun diğer yerlerine yayılır. Kadınlarda daha fazla görülen madalyon hastalığı, erkeklerde de daha ağır seyreder. Her yaş gurubunda görülebilen bu hastalık en çok 30 ile 50 yaş gurubu arasında görülür. Hastalıkta döküntüler 1-2 gün sürebileceği gibi bir yıl da sürebilir.

Madalyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle yüz bölgesinde görülen madalyon hastalığı, yanaklar, boyun, çene, burun ve alında görülür. Daha sonra kollarda, sırtta, göğüs bölgesinde, boyunda ve karın bölgesinde döküntüler şeklinde başlar. Ayrıca, gözleri de etkileyen hastalık, gözlerde tutulmaya neden olur. Gözlerde kızarıklık, akıntı ve kaşıntıya neden olur. Madalyon hastalığı belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. İyileşme sürecinden sonra genellikle iz kalmaz ancak, esmer kişilerde kahverengi lekeler kalabilir. Hastalığın belirtileri arasında, ciltte pembe renkli büyük lekeler, ciltte döküntü, halsizlik, kaşıntı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, öksürük ve boğaz ağrısı görülür.

Madalyon Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir haftada kendiliğinden geçebileceği gibi bir yıl da sürdüğü olmuştur. Bazı hastalarda ileriki devrelerde ciltte leke kalır. Bu nedenle hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başladığı zaman vakit kaybetmeden bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Madalyon hastalığı tedavisi, kaşıntı giderici kremlerle başlar. Bu ilaçların oral yoldan alınabilecek formları olduğu gibi merhem olarak cilde sürülenleri de mevcuttur. Tedavinin etkili olabilmesi için hastanın tedavi süresi boyunca sıcak havadan ve sudan kaçınması gerekir. Sıcak duş, sıcak hava ve sıcak içecekler tedaviyi olumsuz yönde etkiler. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen bazı ileri vakalarda “izotretionin” adı verilen A vitamini türevleri kullanılır. Hastalığın şiddetine göre ve hastanın isteğine bağlı olarak lazer tedavisi de uygulanabilir. Lazer tedavisi ile yüzde bulunan genişlemiş ve kızarıklığa neden olan damarlar yok edilir. Bu yöntem bir buçuk ay arayla 2-3 kez uygulanır.