Liken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Liken hastalığı (Liken Planus), her yaş grubunda görülebilen iyi huylu bir deri hastalığıdır. Kollar, bacaklar, saç, tırnaklar, yemek borusu, dil, ağız gibi bölgelerde meydana gelebilen Liken planus, deri üzerinde kabarık ve kırmızımsı oluşumlara neden olur. Bu hastalık kalıtsal değildir ve kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Liken hastalığı genellikle tehlikeli olarak görülmeyen bir hastalık olmasına rağmen, tedavi edilmediği durumlarda ve ağız içinde yara oluşturduğu durumlarda ağız kanseri riskini arttırabilmektedir. Bu sebeple, bu hastalığa dair belirtisi olan veya farkında olan kişilerin, bunu önemseyerek bir an evvel tedaviye başlaması gerekmektedir.

Liken Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yuvarlak, düzensiz kırmızı veya mor renklere sahip olarak deri üzerinde lezyonlara neden olan liken hastalığı, genellikle bu görünümüyle belirti göstermektedir. Fakat bazı durumlarda ve bazı bölgelerde farklı belirtilerinin olduğu da bilinmektedir. Ağır bölgesinde oluşan liken planus, beyaz lekelere ve ülserde neden olarak yemeyi zorlaştırabilmektedir. Genel olarak ağır semptomlara neden olmaz lakin yaraların kaşınması sonucunda açık ve ağrılı yaralar oluştuğu da görülmektedir. Liken planus hastalığı taşıyan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Hastalar; kafeinli içeceklerden, baharatlardan, domates ve domates sosundan uzak durmaya dikkat etmelidir. Ağız içinde ve genital bölgede oluşan lezyonlarda bölge temizliğine özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.

Liken Planus Nedeni Nedir?

Sebebi bilinmeyen hastalıklar arasında yerini alan liken hastalığı, kişiden kişiye bulaşan bir hastalıkta değildir. Genel olarak yapılan araştırmalarda bu hastalığın en büyük nedeninin stres olabileceği düşünülmektedir. Liken hastalığı nedeni olarak düşünülen bir diğer etken ise kalıtsal ve genetik olan diğer hastalıklardır. Bu hastalıklara örnek olarak Hepatit B, Hepatit C, Siroz, Diyabet ve diğer karaciğer hastalıkları verilebilmektedir. Liken hastalığını tetiklediği düşünülen bir diğer unsur ise çeşitli antibiyotikler ve tansiyon ilaçları olarak da belirtilmektedir. Doktorun gerçekleştirileceği deri biyopsisi ile lezyonun liken planus olup olmadığı laboratuvar ortamında anlaşılabilmektedir.

Liken Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun farklı bölgelerinde görülebilen bu hastalık, görüldüğü bölgeye göre farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir. Liken hastalığı sıkça deri yüzeyinde görülebilmektedir. Bu durumda yapılan tedavi süreci ortalama 18 ay sürebilmektedir. Deri üzerinde seyreden liken hastalığının %20’lik kısmı tedaviye gerek görmezken, kalan kısmında ilaç ve krem tedavisi uygulanabilmektedir. Ağız yolu ile alınan ilaç ve kaşıntı giderici kremlerin yanı sıra, ultraviole ışık tedavisi de uygulanabilmektedir. Diğer bölgelerde oluşan hastalığın dokuya bağlı olarak seyri ve tedavi dozu değişebilmektedir.