Leke Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt lekeleri, doğuştan ortaya çıkabildiği gibi sonradan da vücutta meydana gelebilir. Bazıları tamamen zararsız olan bu lekelerin bazıları ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan vücut lekelerinin iyi gözlemlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Renklerine ve yapılarına göre bazı cilt lekesi hastalıkları ve haklarında kısa bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaştık. Siz de vücudunuzda bu tür lekeler varsa gözlemleyerek hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz.

Kahverengi Leke Hastalıkları

Vücutta kahverengi cilt lekeleri ile kendini belli eden hastalıkların başında böbrek yetmezliği gelir. Bu hastalıkta deride toprak rengi lekeler meydana gelir. Ayrıca vücutta pullanma, dökülme ve şiddetli kaşıntı da görülebilir. Tedavi olarak doktor kontrolünde ilaç kullanımı gerekir.

Kırmızı Leke Hastalıkları

Vücudun farklı bölgelerinde zaman zaman kırmızı lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler ödemli ve deriden kabarık ise iltihabi damar hastalığı vaskülit olabilir. Lekenin dışında yüksek ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı ve halsizlik de görülebilen bu hastalık mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Kırmızı leke hastalıklarından bir diğeri olan gül hastalığı, bahar aylarında daha fazla görülür. Her yaşta, herkeste meydana gelebilen bir deri hastalığı olan gül hastalığının ilk lekesi büyük olarak ortaya çıkar. Bir kaç hafta içinde büyük lekenin etrafında daha küçük lekeler ortaya çıkar. Bu lekeler deri çizgisine paralel şekilde ve kırmızı renklidir. Genelde 2-3 ay gibi sürede hastalık tedavi edilir.

Cilt lekesi ile kendini belli eden hastalıklardan bir diğeri ise sedef hastalığıdır. Canlı, kırmızı renkte lekelerin etrafında ya da üzerinde gümüşümsü beyaz pullanmalar şeklinde belirti verir. İlerlemesinin durdurulması ve tedavisinin yapılması için doktor kontrolünde krem ve losyon kullanılması gerekir.

Ciltte pembemsi bir kırmızılıkta lekeler oluşuyor, bu lekeler yok oluyor ve 24 saat içinde yeniden ortaya çıkıyorsa kurdeşen hastalığı nedeni ile olabilir. Ürtiker de denilen bu hastalığın da tedavisi için nedenlerinin belirlemesi ve uygun ilaçlar ile doktor kontrolünde ilaç tedavisina başlanması gerekir.

Yetişkinlerde kırmızı lekeli hastalıklardan birisi de vücut mantarıdır. Genel olarak iç içe geçmiş halkalar şeklinde görülen bu lekelerde pullanma ve kaşıntı da sıklıkla görülür. Mantar türüne uygun kremler ile tedavisi yapılabilir.

Mor Leke Hastalıkları

Kırmızı ve kahverengi lekeler gibi mor lekeler de zaman zaman vücutta ortaya çıkabilir. Bu lekeler genelde travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmekte ve travma türüne göre kendiliğinden geçmektedir. Ancak travma sonucu oluşmayan burun,dudak, parmak ucu gibi vücudun uç noktalarında görülen mavi-mor lekeler kalp yetmezliği ya da farklı kalp hastalıklarından olayı ortaya çıkabilir. Bu lekelerin iyi değerlendirilmesi ve nedenlerinin doğru olarak anlaşılması gerekir.

Özellikle dudak ve çevresinde görülen mor lekelenmeler, önemli bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın belirtilerinden birisidir. Tıkayıcı bir hastalık olan KOAH ‘ın teşhisinde bu lekeler önemli rol oynar.

Beyaz Leke Hastalıkları

Vücutta beyaz cilt lekelerine neden olan hastalıklardan birisi vücut mantarıdır. Sınırları belli olan, genelde mercimek tanesi büyüklüğündeki beyaz lekelerin üzerini hafifçe kazıyınca pullanma görülür. Genelde hafif kaşıntılıdır ve bulaşma ihtimali çok düşüktür. Görüntü bozukluğu dışında kişiyi çok fazla rahatsız etmez.

Beyaz leke şeklinde görülen bir diğer leke hastalığı ise vertiligodur. Tek bir leke olabileceği gibi birden fazla leke şeklinde de olabilir. Bu lekeler vücudun o alanındaki deriye rengini veren pigmentlerinin kaybı ile oluşur. Özellikle koyu renk tene sahip insanlarda daha fazla belli olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.