Lejyoner Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lejyoner Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bir göğüs hastalığı olan Lejyoner Hastalığı, akciğerlere yerleşen “Legionella Pneumophila” adlı bakterinin yol açtığı ve bulaşıcı bir göğüs hastalığıdır. 1976 yılında Roma ordusunun askerlerinin toplantısı sırasında salgın olarak görülmüş ve birçok lejyoner hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle bu hastalığa lejyoner hastalığı adı verilmiştir.

Lejyoner Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı nedenleri arasında, kaplıcalar, sıcak-soğuk sus sistemleri, yüzme havuzları, durgun sular ve klima gibi nem veren pek çok şey sayılabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olanlarda bakteri oluşsa bile hastalığa sebep olmaz. Hastalık genellikle sigara kullananlarda, yaşlılarda, kronik akciğer hastalığı ve alkol bağımlılığı olanlarda görülme riski daha fazladır. Özellikle sigara kullanımı hastalığı tetikleyen sebepler arasındadır.

Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı belirtileri ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlar ve ağrı ve ateş bu duruma eşlik eder. Diğer belirtileri arasında, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal sayılabilir. İlerleyen evrede bilinç kaybı ve unutkanlık görülebilir. Bakterinin vücuda girmesinden 2 ile 10 gün sonra belirtiler başlar ve ağrılar ve diğer rahatsızlıklar şiddetlenir. Hastalık ilk başladığında 38,5 derece ateş ve yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülür. Üst solunum yolunda başlayan enfeksiyon alt solunum yoluna doğru inmeye başlar ve nefes darlığı ve öksürük artar. Bu belirtilerin yanı sıra kaslarda ağrı, baş ağrısı gibi belirtiler de görülür. Bazı hastalarda, dalgınlık, unutkanlık, huzursuzluk hissi ve koma gibi belirtiler de görülebilir.

Lejyoner Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi lejyoner hastalığı tedavisi antibiyotik ile yapılır. Tedavi süresi 2-3 haftayı bulur ve tedavi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bunun dışında hastanın kendini iyi hissetmesine kadar tedaviye devam edilir. Genellikle doktor üçüncü haftanın sonunda kontrollerini yapar. Hastalık belirtileri genellikle zatürre ile karıştırılır ve yanlış tedavi uygulanır. Ancak, yanlış çabuk fark edilir ve doğru tedaviye geçilir. Tedavi hastalığın boyutunun ciddiliğine göre hastanede yatış şeklinde de yapılır. Ayrıca antibiyotik yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da kullanılır. Tedavi sürecinde hastanın alkol ve sigara kullanmaması tedavi süresini kısaltacaktır. Ayrıca hastanın beslenmesine ve temiz hava almasına dikkat edilir.

Lejyoner Hastalığından Korunma Yolları

Lejyoner hastalığı ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle bu hastalıktan korunmak için çaba gösterilmelidir. Hastalığa yakalanmamak için evlerde ve iş yerlerinde bulunan ve su ile çalışan sistemlerin dezenfektesinin yapılmasına ve dezenfekte edilmiş alanlarda olmaya gayret gösterilmelidir. Bakterinin kolayca üreyebileceği nemli ortamlara dikkat edilmelidir. Bu nedenle bu tarz ortamların havalandırılmasına gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. İçme suları 70 derecelik ısıda en az 30 dakika kaynatılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.