Kuru Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bazılarına göre yamyam hastalığı olarak da adlandırılan kuru hastalığı, Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Papua Yeni Gine’de yaşayan bir yerli kabilenin, ölülerinin geri geleceğine inanarak onların iç organlarını ve beyinlerini yemeleri sonucu ortaya çıkmış bir hastalıktır. Bu hastalık sadece bu bölgede görüldüğü için, ölülerin iç organları ve beyinlerini yedikleri için ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çok nadir görülen hastalık ölümcül bir sinir hastalığıdır. Hastalık, bölgedeki yerli halkın geleneklerinden vazgeçmelerinden sonra giderek azalmış ve yok olma noktasına gelmiştir. Aynı ayini yapan diğer kabilelerde bu hastalığa rastlanmamış olması, muhtemelen bu hastalığa yakalanmış birinin beyninin yenmesinden sonra ortaya çıktığını düşündürmektedir.1950 ve 1960’lı yıllarda 2 bin 5 yüzden kişinin ölümüyle sonuçlanmış bir hastalıktır. Hastalığın karakteristik özellikleri arasında, yutma güçlüğü, yürüme ve çiğneme zorluğu gibi belirtiler vardır. Bu hastalığın enfeksiyonlu beyni yiyen kişilere geçtiği tespit edilmiştir. Prion adı verilen anormal proteinlerin birbirlerine bağlanarak beyinde kitle oluşturması sonucu oluşur. Bazen de normal proteinler, prionları taklit ederek kitleyi büyütmektedir. Bu kitle de insanlara anormal davranışlar görülmesine neden olmaktadır.

Kuru Hastalığı Belirtileri

İnme ve Parkinson hastalıklarının belirtilerine benzer belirtiler gösterir. Kuru hastalığı belirtileri arasında, yutma zorluğu, yürüme zorluğu, konuşurken kelimeleri yuvarlayarak konuşmak, vücut koordinasyonunda zayıflık, keyifsizlik, kas seğirmeleri ve titremeler, kol ve bacaklarda şiddetli ağrılar, duygusal dengesizlik ve depresyon, hiçbir neden yokken gülme veya ağlama nöbetleri ya da her ikisinin birbirini izlemesi gibidir. Gülme krizleri önlenememektedir. Kuru hastalığının görülen bu ilk belirtilerinden sonra, yutma zorluğu ve çiğneme zorluğundan dolayı yemek yiyememe sorunu ortaya çıkar ve açlık baş göstermeye başlar. Yetersiz beslenme görülür. Bu belirtiler bir yıl içinde hastanın ölümüyle sonuçlanır.

Kuru Hastalığı Varyantları

1950’li ve 1960’lı yıllarda Papau Yeni Gine’de ortaya çıkan Kuru Hastalığı, geleneksel bir tören sırasında ölen kişilerin beyinleri ve iç organlarını tüketen insanlarda görülmüştür. Bu hastalığın önüne geçebilmek için bu ritüel sonlandırılmış ve hastalık büyük ölçüde engellenmiştir. Tam bu hastalığın ortadan kalkmasından sonra1986 yılında Batı Avrupa ülkelerinde sığırlar arasında Deli Dana Hastalığı ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde ölen hayvanların kan ve kemiklerinin toz haline getirilerek hayvan yemi yapılması sonucu ortaya çıkan bu hastalık birçok hayvanın ölmesine neden olmuştur. Bu hastalığa neden olan prionların insanda neden olduğu bir başka hastalık da Creutzfeldt-Jacob hastalığıdır. Bu birbirinin varyantı olan üç hastalığın da bilinen bir tedavi şekli yoktur.

Kuru Hastalığının Tedavisi

Kuru hastalığı tedavisi olarak henüz bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Belirtilerin başlamasından sonra 6 ay ile 12 ay içinde hastanın ölümüyle sonuçlanır. Hastalığın tanısının konulması için, hastanın ölümünden sonra beyin dokusunun incelenmesi ile olmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.